wtorek, 13 sierpnia 2013

Biały, czarny, czerwony

W ostatnich latach bardzo dużo mówi się o tym, jak rozwija się wzrok niemowlęcia, co i jak widzi maluszek. Noworodki widzą obraz bardzo nieostro, co ma chronić je przed nadmiarem bodźców. Uważa się, że na wczesnym etapie życia dziecko najlepiej widzi proste obrazy o kontrastowych kolorach. Stąd m.in. nastała w ostatnich latach moda na czarno-biało-czerwone zabawki i książeczki.


Pierwsze miesiące życia dziecka to czas silnego rozwoju wzroku. Rozwój ten możemy wspomóc oferując dziecku proste, łatwe do przygotowania w domu, zabawki - kontrastowe karty oraz mobile.

Wg metody Montessori czarno-białe karty pokazuje się dziecku przez pierwsze 4 tygodnie życia, inne teorie mówią o pierwszych 6 tygodniach. Choć V 6 tygodni skończył wczoraj, nasze karty oraz książeczki nadal są i będą w użyciu. Po prostu sprawiają mu ewidentną frajdę i widać, z jakim zaciekawieniem i skupieniem patrzy na obrazki.


Karty dla V przygotowałam sama, choć w internecie jest sporo miejsc, z których można ściągnąć gotowce (można też po prostu namalować czarne kształty na białej kartce, taką wersję też stosowałam). Używamy ich na dwa sposoby - albo pokazuje mu ktoś z nas, albo rozkładamy obok miejsca, w którym leży. Ciekawym pomysłem jest posklejanie kart na wzór książeczki-harmonijki i rozłożenie ich np. po bokach łóżeczka.

Z kolei w biblioteczce V znalazły się (dzięki uprzejmości babci, całujemy i pozdrawiamy!) trzy książeczki - jak widać babcia zadbała o wszystko, a V ma co czytać przez najbliższe miesiące.:

Oczami maluszka, wiek 0-6 miesięcy
Maluszek patrzy, wiek 3-6 miesięcy
Świat dzidziusia, wiek 6+


Pierwszą z nich mogę zdecydowanie polecić. V bardzo ją lubi, a i rodzeństwo uwielbia mu ją 'czytać'. Kolejne dwie czekają jeszcze na swój czas.


Do pobrania:
dwustronne karty BRW

Materiały z sieci:
Kolekcja 20 obrazków gotowych do wydruku
Instrukcja wykonania własnej karuzeli nad łóżeczko
Kolekcja dwustronnych kart do wydruku
Kolekcja 12 kart ze zwierzętami

3 komentarze:

 1. Gratuluję maleństwa! ;-) Piękne karty, dziękuję za podzielenie się nimi. Moja córka ma już 8 miesięcy, więc czas czarno-biały jest już za nami, ale chciałam się Ciebie zapytać, czy V spodobał się "świat dzidziusia?"

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. V dopiero niedawno skończył pół roku, póki co nadal najbardziej go interesuje książeczka z serii Maluszek Patrzy

   Usuń
 2. Mój synek ma 10 miesięcy i też uwielbia takie książeczki jeszcze... Wiele ciekawych książeczek i zabawek kontrastowych można znaleźć na https://www.okiemmaluszka.pl

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...