sobota, 24 października 2015

Mercadillo Cervantino (Alcalá de Henares, Hiszpania)

Październik w Hiszpanii oznacza dla nas jedno - Mercadillo Cervantino organizowane w Alcali de Henares. Jeden z największych jarmarków historycznych w Hiszpanii i Europie.

Jarmark pełen kolorów, skocznej muzyki, sprzedawców ubranych w XVII-wieczne stroje oraz stoisk, na których można kupić praktycznie wszystko! Od świeżych oliwek po drewniane gry (te tradycyjne i te trochę mniej), od fikuśnych mydełek po ubrania, od kolorowych słodyczy po dżemy (w tym warzywne!) i miody, od suszonych wędlin po tradycyjne sery, od różnorakiej biżuterii po przyprawy i herbaty, od wianków na głowę po talizmany. Przy czym duża część z oferowanych produktów jest ręcznie bądź domowo robiona!

Dzieci mogą przejechać się na osiołku lub na wielbłądzie. Lub zrobić sobie zdjęcie z drapieżnym ptakiem. Albo przejechać się na starej drewnianej karuzeli, napędzanej jedynie dźwignią i silnym ramieniem. Można spotkać Don Kichota oraz Sancho Pansę jadących niespiesznie przez miasto albo grupę grajków ulicznych. Można zobaczyć kowali, cieśli czy tkaczy koszy przy pracy. Są wróżki i czarodzieje przewidujący przyszłość, zaklinacze węży, sokolnicy wałęsający się wśród ulic. Organizowany jest nawet turniej rycerski!

Uliczki pełne są ludzi i gwaru. Zapachy są niesamowite. Jedzenie jest przepyszne. Jeden wielki kiermasz kolorowej radości! Bądź co bądź Hiszpanie umieją się dobrze bawić i nie przegapią żadnej okazji do spotkania z najbliższymi.

Pierwszy jarmark zorganizowano w 2000 roku i okazał się tak dużym sukcesem, że szybko wszedł na stałe do kalendarza miasta, stając się jednym z najbardziej oczekiwanych wydarzeń. Pomysł jarmarku historycznego rozprzestrzenił się również na całą Hiszpanię, dziś nawet najmniejsze miasteczka organizują w ciągu roku podobne wydarzenia. W Alcali jest on częścią Tygodnia Cervantesa, organizowanego z okazji rocznicy chrztu tego wielkiego hiszpańskiego pisarza. Przyjmuje się, że urodził się właśnie w Alcali i był ochrzczony w tym mieście 9. października. Oprócz jarmarku w ramach obchodów organizowane są również inne aktywności kulturalne.2 komentarze:

  1. Wyglada niesamowicie!!! Te wszystkie kolory! To musi byc niesamowita impreza!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kolorowo, gwarno, wesolo :) Mowilam, zebyscie przylatywaly :-P

      Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...