środa, 18 maja 2016

DIY książeczka z zadaniami - na podróż samolotem i nie tylko

Jakiś czas temu pokazałam Wam, jakie zabawki i inne czasozajmowacze przygotowałam dla Gagatków na podróż (link TU). Jednym z nich były domowej roboty książeczki z zadaniami.

Dla każdego dziecka przygotowałam osobną książeczkę. Starałam się dostosować zadania wg zaintersowań i upodobań każdego z nich, a także przemycić trochę zadań z matematyki z obszarów, w których pracujemy lub którym nie zaszkodzi utrwalenie.

Książeczki przygotowałam w specjalnych skoroszytach, każdy w innym kolorze, żeby od razu wiadomo było który jest czyj. Zadania wydrukowałam na kartkach A4, które później powkładałam w koszulki. Każda koszulka to inny typ/grupa zadań.

Na początku wyprawy książki były super wypchane i ciężkie, bardziej pasowałoby określenie księgi z zadaniami. Jednak z czasem zawartość będzie się wykruszać. To zdecydowana zaleta w dłuższej podróży, ma się coraz mniej do wożenia. Jednocześnie Gagatki mają zadań na dłuuugie tygodnie, nie tylko na podróż samolotem.

Do zestawów dołączyłam też różne przybory, żeby były łatwo dostępne i żeby nie trzeba było w samolocie wyciągać piórnika. A także naklejki, bo te zawsze są mile widziane.

Na sam koniec dodałam po kilka sztywniejszych białych kartek. Do rysowania, wyklejania itp.

Tyle tytułem wstępu, a co dokładnie znalazło się w środku?

Książka dla N

Przybory oraz naklejki na początku.


Naklejki do pokolorowania


Całe mnóstwo kolorowych labiryntów.


Kolorowanki Mamy Mu. Dawno temu kupiłam kolorowankę i żeby starczyła na dłużej, zeskanowałam obrazki. Teraz raz na jakiś czas mogę dodrukowywać, bo Mama Mu cieszy się wielką miłością Gagatków.


Inne kolorowanki


Zadania z Psim Patrolem. Przed wyjazdem był nań wielki szał u nas w domu. Materiały przygotowałam sama - wykreślanka z imionami bohaterów, kolorowanki, labirynty, znajdź różnicę. Dla N dodatkowo karty pracy do ćwiczenia zapisu słownego cyfr w języku polskim i hiszpańskim. Jako bonus dorzuciłam zestaw naklejek.Kropka do kropki


Wybrane strony z "Mrówkowego bloku rysunkowego". N go bardzo lubi, więc spakowałam w podróż pojedyńcze, ostatnie już zadania, które pozostały jej do zrobienia.


Różne rozsypanki wyrazowe - większość przygotowałam sama, dla N dorzuciłam też kilka angielskich znalezionych w sieci.


"Stwórz swoją książkę" - czyste kartki i naklejki księżniczek i ich garderoby oraz motyle. N robiąc książeczkę wykorzystała również naklejki z początku zestawu.


Szlaczki, ćwiczenia grafomotoryczne itp. N lubi, to niech ma.


Zadania matematyczne różnego typu, głównie na dodawanie, odejmowanie oraz wykresy (ale nie tylko).


Kilka propozycji z serii "Learn to draw a...", czyli "Naucz się rysować...". Co prawda nie przepadam za rysowaniem wg instrukcji, tym razem wyjątkowo się wyłamałam.


I wspomniane wcześniej czyste kartki na końcu zestawu.


Książka dla S

Niespodzianki strony pierwszej


Naklejki do pokolorowania, oczywiście pojazdy


Zresztą dla S przygotowałam specjalną koszulkę z tematem "pojazdy", z różnego typu zadaniami - kolorowanki, grafomotoryka, kropka do kropki, labirynty itp. Nieważne co, jeśli pojazdy, to S chętnie zrobi.


Kropka do kropki


W zestawie S z Psim Patrolem nie było ćwiczeń do zapisywania słów, za to dorzuciłam pisanie cyfr.


Wybrane zadania z "Samochodowego bloku rysunkowego" (znowu wydrukowane zeskanowane wcześniej obrazki, polecam opcję, zwłaszcza, jak ktoś ma więcej niż jedno dziecko chętne do zadań).


Kolorowanki - głównie pojazdy (tak tak, one naprawdę mu się nie nudzą...) i wybrane zwierzęta


Dorzuciłam też kilka zadań z książeczki, którą S wycyganił kiedyś w sklepie, a której nie skończył rozwiązywać przed wyjazdem.


"Stwórz swoją książkę" - do dyspozycji dostał naklejki samochody i zwykłe kolorowe kropki


Trochę grafomotoryki. S szlaczków nie trawi, ale rysowanie po kresce lubi.


S miał w swoim zestawie również sporo zadań, które pokazałam u N (np. labirynty, matematykę). Jego skoroszyt był najobszerniejszy. Jakoś tak dla tego wieku najłatwiej dobrać i znaleźć w internecie zadania do druku.

Książka dla V

Najkrótsza, bo i dziecię najmłodsze, w chwili wyjazdu nie miał jeszcze skonczońych 3 lat. Tak naprawdę to zupełnie nie jest pomoc dla dziecka w tym wieku, ale V często dostaje coś rzutem na taśmę, ot uroki posiadania starszego rodzeństwa.Naklejki i kolory, to chyba najbardziej odpowiednie dla tego wieku. V nie ma problemów z rozróżnianiem i segregowaniem kolorów od dawna. Za to odklejanie naklejek jest świetnym ćwiczeniem dla tak małych rączek właśnie. Zaskoczył mnie też przy okazji tego zadania, bo się okazało, że głupia matka (czyli ja oczywiście) przygotowała koła w 6 kolorach, a naklejki były w 7. Ale że V inteligentną bestią jest, wykombinował sam, żeby siódmy kolor ponaklejać poza kołami i tyle. Jajko mądrzejsze od kury, jak to często w życiu bywa.


Zestaw Psiego Patrolu oprócz kolorowanek i naklejek miał również "pacynki" do zabawy - wydrukowane postacie nakleiłam na patyczki do lodów. I to był... HIT!!! Który uratował podróż z Tokio do Tajpej, kiedy V zaczęło roznosić w samolocie.


Coś na kształt grafomotoryki. Oczywiście nie oczekuję od 3-latka wykonywania tego typu zadań, nawet nie widzę sensu i potrzeby. Ale głupio mi było dać V po prostu zestaw białych kartek, on naprawdę lubi mieć to, co rodzeństwo.Jeśli przygotowaliście kiedyś podobne książeczki dla Waszych potworów, podzielcie się koniecznie linkiem w komentarzu! Chętnie zainspiruję się na przyszłośc!

---------------

Szykując materiały wydrukowałam zadania dostępne na tych stronach:

ThinkMaze - labirynty do pobrania za darmo
Kolorowe Obrazki - kolorowanki; na stronie również dużo kart pracy innego typu
Super Coloring - strona z mnóstwem realistycznych obrazków do kolorowania
School Sparks - skorzystałam z kart pracy z zakresu matematyki i grafomotoryki; mają bardzo dużo propozycji na stronie, warto zajrzeć, choć darmowe pobieranie jest uciążliwe
Education.com - szeroki zakres materiałów edukacyjnych do wydruku
Preschool Printable Activities - materiały dla młodszych dzieci
Activity Village - kolejna strona z materiałami w języku angielskim
LeapFrog - materiały od znanego producenta zabawek elektronicznych

---------------

Post powstał w ramach projektu Przygody z Książką

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...