czwartek, 21 września 2017

Sztuka Australijskich Aborygenów. projekt "Bliżej Sztuki"

"Co to znaczy wyrażać siebie poprzez sztukę?" zapytała mnie jakiś czas temu N (muszę naprawdę uważać na słowa, których używam!). Postanowiłam więc, że spróbujemy zrozumieć to sformułowanie w ramach naszego projektu "Bliżej Sztuki".


Na pierwszy ogień wzięliśmy sztukę Australijskich Aborygenów (S bardzo chciał uczyć się o Australii), uznawaną za jedną z najstarszych "żywych" (praktykowaną do dziś). Bardzo silnie związana ze światem duchowym, ceremoniami oraz ustnym przekazem lokalnych legend i mitów.

Okazało się, że różne techniki pochodzą od różnych plemion i regionów, wobec czego postanowiliśmy poznawać je po kolei.

Zaczęliśmy oczywiście od Map Mizielińskich (chociaż sztuki aborygeńskiej tam praktycznie nie ma) oraz od przestudiowania materiałów, które jakiś czas temu dostaliśmy prosto z Australii w ramach wymiany materiału kulturalnego.


A później przeszliśmy de sedna sprawy.

Dot Art

Najbardziej rozpoznawalny styl wywodzący się od ludności z Centralnej Australii. Tak naprawdę dopiero od względnie niedawna, bo raptem od ok. 40-50 lat, możemy podziwiać trwałe efekty tego stylu.


Dawniej kropkowanie było elementem ceremoni - święte i mistyczne wzory i symbole malowane były na skórze bądź na piasku. Ludowe tajemnice były bezpieczne, niedostępne dla niepożądanych oczu - wiatr niszczył malunki naziemne, woda zmywała je ze skóry. Kiedy zaczęto uwieczniać znaki na papierze, zadbano, by odpowiednio je ukryć. Stąd w kropkowanych obrazach tyle abstrakcji.

Gagatki oczywiście wykonały swoje obrazy. N, której umysł pracuje na jakichś hiper obrotach, w swoim dziele również ukryła ważne dla niej symbole. Ich znaczenie może poznać wyłącznie rodzina ;-)V wykonał kopię obrazu "Bunya Pine" autorstwa Rona PotteraX-ray

Czyli sztuka "roentgenowska". Naturalistyczny styl wywodzący się z Australii Północnej. Jego początki datowane są na ok. 2000 rok pne! Przy jego pomocy przedstawiano lokalne zwierzęta oraz tradycyjne historie. Nazwa promieni roentgenowskich użyta została dlatego, że w tym stylu ukazywane są cechy anatomii wewnętrznej zwierząt.

Sztuka roentgenowska ukazuje związek artysty z jego loklaną społecznością oraz z otaczającą tę społeczność naturą.

Gagatki powiedziały zdecydowane "NIE" takiemu stylowi malowania, za to chętnie pokolorowali kolorowanki (wydrukowane ze strony Supercoloring).

Żeby zrozumieć termin "x-ray art" popatrzyliśmy na zdjęcie roentgenowskie


Cross Hatching

Najtrudniejszy do odtworzenia w domowym zaciszu, zwany także stylem Rarrk, wywodzi się z Północnej Australii (głównie z Ziemii Arnhem). Niesamowity efekt cienkich równoległych pasów uzyskiwany jest poprzez użycie ludzkich włosów (!) zanurzonych w farbie.

My jednak postanowilisśmy użyć nitki. I dla odmiany, zamiast na papierze, malowaliśmy wzory na zwierzętach z masy solnej (a później rakietach i statkach pirackich...).


Kangur i krokodyl N


wesoła twórczość S

4 komentarze:

  1. Wow! Rewelacja! O sztuke x-ray nie miałam pojecia.

    OdpowiedzUsuń
  2. Jestem pod ogromnym wrażeniem waszej wesołej twórczości, zarówno jej początków i rozwinięcia. Prawdziwy warsztat artystyczny. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  3. DotArt też mieliśmy okazję zgłębić podczas warsztatów z DnW. O sztuce z rtg nie miałam pojęcia, że takie coś jest. N jest bardzo pomysłowa, ciekawa jestem co to za znaki. Ale pomysł miała świetny!

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...