Produkt, jakim jest kołdra obciążeniowa, już od dawna cieszy się coraz większą popularnością. Wykorzystywana jest przede wszystkim w przypadku zaburzeń propriocepcji, a także bezsenności, depresji oraz przy zespołach lękowych. Jej działanie polega na stymulacji czucia głębokiego. Innymi słowy, kołdra obciążeniowa „wycisza” układ nerwowy. Skutecznie rozluźnia, relaksuje, redukuje napięcie i poprawia jakość snu. Korzyści z jej stosowania są zatem dość spore. Warto w związku z tym wiedzieć, w jaki dokładnie sposób taka kołdra działa, kto powinien z niej korzystać oraz jak ją właściwie dobrać.
Działanie kołdry obciążeniowej
Kołdra obciążeniowa od dawna wykorzystywana jest w terapii zaburzeń czucia głębokiego. Wywiera ona odpowiedni nacisk, a tym samym generuje ciężar, który stymuluje propriocepcję. Prowadzi to do reakcji układu nerwowego polegającej na wyrównaniu się poziomu neuroprzekaźników. Taki stan sprzyja poprawie procesów związanych z przetwarzaniem sensorycznym. Dlatego też kołdra obciążeniowa często określana jest również kołdrą sensoryczną. Prowadzi to nie tylko do poprawy jakości snu, ale także do poprawy nastroju, złagodzenia dolegliwości bólowych oraz do poprawy koncentracji. Nie może zatem dziwić, że kołdra obciążeniowa cieszy się dużą popularnością. Korzystać mogą z niej zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci. Bardzo ważne jest jednak, aby była właściwie dopasowana. Jest to konieczne do tego, aby mogła ona spełnić swoje zadanie.
Wskazania do korzystania z kołdry obciążeniowej
Z kołdry obciążeniowej korzystać może tak naprawdę każdy. Jej jednak grupa osób, którym szczególnie zaleca się korzystanie z niej. Zakup kołdry obciążeniowej to dobre rozwiązanie m.in. w przypadku osób z autyzmem oraz zespołem Aspergera, zwłaszcza jeśli dodatkowo pojawiają się zaburzenia snu. Kołdra sensoryczna polecana jest także dzieciom z ADHD. Ciężar, jaki generuje kołdra, ułatwia bowiem zasypianie oraz zmniejsza nadaktywność dziecka. Co jednak ważne, z kołdry obciążeniowej nie powinno się stosować w przypadku dzieci poniżej 3 roku życia oraz ważących mniej niż 22 kg. W przypadku osób dorosłych kołdra obciążeniowa zmniejsza pobudliwość układu autonomicznego. Prowadzi to do redukcji lęków oraz objawów związanych z pobudzeniem psychoruchowym.
Dobór kołdry obciążeniowej
Jak już wspomniani, kołdra obciążeniowa musi być dokładnie dopasowana do osoby, która ma z niej korzystać. Najważniejszy jest tu jej waga. Ciężar kołdry obciążeniowy wynosić powinien od 5% do 15% masy ciała jej użytkownika. Najlepiej jednak, aby waga kołdry stanowiła 10% masy ciała użytkownika. Istotna jest także jej długość. Kołdra powinna być o 20 cm dłuższa od wzrostu użytkownika. Nie można oczywiście zapomnieć o jakości wykonania. Dotyczy to zwłaszcza wypełnienia. Zwykle są to drobne kamyczki lub niewielkie szklane kulki. Warto zatem zakupu dokonać w sprawdzonym miejscu jak np. w sklepie https://huggymoon.eu/. Można mieć wówczas pewność, że kupuje się produkt najwyższej jakości, który przyniesie oczekiwane efekty.