Leczo to jednogarnkowa potrawa o niskim poziomie trudności. Bardzo często gości na polskich stołach, ponieważ łączy w sobie nasze ulubione smaki. Tradycyjne leczo pochodzi z Węgier a jego główne składniki to papryka, pomidory oraz boczek wędzony.
W polskich domach do lecza dodaj się wiele warzyw. Świetnie pasuje cukinia, marchew, pietruszka. Smak można wzmocnić wędzoną kiełbasą oraz innymi rodzajami mięsa, dobranymi według własnego uznania.
Leczo ma swoją wersję wegetariańska i wegańską. Może być potrawą na zwykły rodzinny obiad ale bardzo dobrze sprawdza się jako ciepła danie na wszelkiego rodzaju przyjęciach. Tę potrawę można potraktować również jako farsz do naleśników, lub ciasta francuskiego – tworząc w ten sposób wykwintne przystawki.
Jakie przyprawy do leczo?
W zależności od tego jaką wersję lecza wybierzemy, możemy dodać rozmaite zioła. Zaczniemy od tych przypraw, które zwykle znajdują się w tradycyjnej wersji przepisu.
Papryka ostra i papryka słodka
Papryka to przyprawa typowa dla kuchni węgierskiej. Paprykę mieloną uzyskuje się z suszonej, rocznej papryki. Smak papryki wspaniale wzbogaca potrawy mięsne jak i warzywne. Jej zapach jest wyraźnie wyczuwalny, może się od niej zakręcić w nosie.
Cebula
W leczu nie może zabraknąć cebuli. Węgrzy dodają cebulę prawie do każdej potrawy (podobnie jak Polacy). Specyficzny smak cebuli dodaje potrawie wyjątkowego charakteru. W leczu występuje w formie delikatnie podsmażonej na smalcu. Oczywiście można smażyć na oleju słonecznikowym lub na maśle klarowanym.
Czosnek
Uznaje się, że do potraw z dodatkiem pomidorów można z powadzeniem używać czosnku. Ta roślina podkreśla smak całej potrawy, a w dodatku jest szalenie zdrowa. Czosnek dodany do potraw wzmacnia odporność organizmu. W leczo najlepiej rozdrobnić go w prasce do czosnku, bądź drobno posiekać.
Cukier i cytryna
Cukier w leczo zniweluje gorzko-kwaśmy smak sosu pomidorowego. Można go zastąpić dodając do garnka marchewkę i inne słodkie warzywa. Jeśli jednak dodajemy cukier uważajmy z jego ilością (leczo to potrawa pikantna). Wraz z cukrem dodajmy kilka kropel soku z cytryny.
Świeże zioła
Choć w tradycyjnym, węgierskim leczu nie ma wzmianki o świeżych ziołach to nikt nie zabroni nam dodać ulubionych ziół, które nadadzą potrawie nasz własny indywidualny smak. W ten sposób możemy miło zaskoczyć naszych bliskich i znajomych.
Bazylia i oregano
Bazylia i oregano, to przyprawy mocno związane z kuchnią śródziemnomorską. Nie wyobrażamy sobie sosu pomidorowego bez ich aromatu. Te zioła często pojawiają się w naszych kuchniach w doniczkach, chętnie uprawiamy je również na balkonach i w ogródkach. Dzięki temu ich świeże liście są dla nas dostępne o każdej porze roku. Do lecza możemy dodać je również w postaci ziół suszonych.
Tymianek
Jeśli do naszego lecza dodajemy mięso wołowe lub wieprzowe bez wahania możemy je przyprawić tymiankiem. Ta roślina roztacza słodkawy niepowtarzalny, zapach. Tymianek to zioło wieloletnie i łatwe do utrzymania w doniczce na parapecie. Dodatkowo tymianek jest rośliną dekoracyjną, która podkreśli stylowy, nowoczesny wystrój nie jednej kuchni.
Rozmaryn
Rozmaryn jest znany jako naturalny afrodyzjak i dlatego warto dodać go do potrawy przygotowanej na specjalne okazje dla dwojga. Rozmaryn również nadaje się do domowej uprawy.
Mięta
Mięta pieprzowa często spotykana w naszych domach, posiada świeży aromat i smak. Najczęściej dodaje się ją do napojów. W potrawach mięsnych stanowi dość oryginalny dodatek. Do leczo polecana dla tych, który lubią eksperymentować w kuchni. Choć mięta kojarzy się jako zioło tradycyjne, znane i używane od wielu pokoleń to dodana do niektórych potraw stanowi pewną ekstrawagancję.
Pamiętajmy, że komponując nasz własny przepis na leczo nie możemy dodać wszystkich znanych nam przypraw. Niektóre są dla siebie dopełnieniem, natomiast inne w żaden sposób nie chcą ze sobą „współgrać”. Najłatwiej grupować zioła ze względu na ich pochodzenie. Wystarczy odszukać informacje, o tym które zioła przyporządkowuje się do danego typu kuchni.