Jakie kino domowe

W bardzo wielu domach znajduje się coraz więcej elektroniki, która ma przynosić jeszcze lepsze efekty w trakcie oglądania filmów czy słuchania muzyki. W pewnym momencie w domach pada pytanie, jakie kino domowe wybrać i czy w ogóle warto go mieć.

Co daje tak naprawdę kino domowe?

Jest ono wyposażone w głośniki, odtwarzacz płyt i innych nośników danych, który możemy podłączyć do własnego monitora. Jeśli chodzi o zestaw do regulowania głośności, to może on się składać ze zwykłych głośników, ale też wzmacniaczy i basów, które dają jeszcze lepsze efekty. I tutaj nasuwa się pierwsze kryterium wyboru kina domowego. Co chcemy osiągnąć dzięki takiemu sprzętowi. Czy chcemy odtwarzać filmy w świetnej jakości dźwięku, niczym w kinie, czy chcemy słuchać muzyki, czy bardzo zależy nam, aby odtwarzacz dał radę wyświetlać obrazy w najwyższej możliwej jakości, najlepszej jaka jest na rynku.

Czyli musimy wybrać cel, do jakiego dobierzemy kino domowe. Trzeba również patrzeć na budżet. Tutaj grubość portfela będzie miała znaczenie. Ceny kin domowych są zróżnicowane ze względu na technologie z jakimi współgrają i jakość, którą wnoszą w naszą codzienną, domową rozrywkę. Myślę, że nawet cena tutaj powinna być ustalona od samego początku, bo już zrobimy pierwszy przesiew w trakcie zakupów. Można kupić zestaw za 5 tysięcy tylko po co? Czy będziemy korzystać z wszystkich możliwości jakie daje sprzęt za takie pieniądze?

kino domowe

Może się okazać, że sprzęt za 2 tysiące będzie tym wystarczającym, a nawet może spełniać większe oczekiwania niż się spodziewaliśmy. Warto również zapoznać się trochę z branżą Hi-Fi, w której na pewno znajdziemy pionierów i mistrzów w sztuce produkowania sprzętu tego typu jak i cenionych graczy oraz tych średnich. Nie zawsze cena gra rolę, nie zawsze najdroższe znaczy najlepsze, bo są różne kryteria do oceny najlepszego sprzętu. Na pewno nie jedna marka czy nie jeden model będzie należał do tych najlepszych – ich może być więcej.

Jeśli będziemy sobie zadawać pytanie jakie kino domowe wybrać to warto również wziąć pod uwagę efekty audiowizualne. Czy chcemy je mieć takie jak w kinie, czy niekoniecznie? Bardzo często ten efekt będzie zależał od ustawienia głośników. Nie możemy wszystkich stawiać w jednym miejscu tylko część w centrum, a część po lewej i po prawej stronie, a nieraz i na górze i na dole, jeśli mamy ich więcej i dodatkowe półki do rozdysponowania. Jeśli chodzi o szczegóły wybierania kina domowego to warto zastanowić się nad źródłem kina domowego. Jest ich więcej niż myślimy.

Oczywiście należy do nich odtwarzacz DVD, do którego potrzebujemy klasyczne płyty. Jest jeszcze odtwarzacz Blu-ray, który daje lepszą jakość dźwięku i obrazu niż poprzednio wymieniony odtwarzacz DVD. Źródłem może też być telewizja kablowa lub satelitarna, więc jeśli nie chcemy żadnych nośników odtwarzać to nie musimy się zastanawiać nad dodatkowym odtwarzaczem. Ostatnim źródłem jest strumieniowanie wideo, które dostępne jest w jakości HD jak i standardowej. Dostęp do tego wideo dają telewizory typu „smart”, odtwarzacze Blu-ray, ale też konsole do gier. Jeśli bardzo zależy nam na obrazie musimy wziąć pod uwagę jakość ekranu.

projektor

Jeśli będziemy chcieli zrobić sobie kino domowe z projektorem to będziemy potrzebowali innej jakości. Może wystarczy nam jakość LED na ekranie standardowego telewizora czy TV Smart. Inną opcją jest ekran 3D, który pozwoli cieszyć się jeszcze lepszymi efektami wizualnymi. Może się zdarzyć tak, że będziemy używać kina domowego do odtwarzania muzyki, a od czasu do czasu do oglądania czegoś. Powinniśmy zatem wziąć pod uwagę dostosowanie się kina domowego do tego typu potrzeby.

Producenci często wprowadzają technologie do słuchania muzyki, np. tory sygnałowe, Pure Direct, który zwiększa czystość dźwięku i precyzję brzmienia. Dla wielbicieli gramofonów w kinach domowych znajduje się wejście do tego urządzenia. Jednak aby uzyskać satysfakcjonujący efekt dźwiękowy należy pamiętać o odpowiednio dobranych kolumnach głośnikowych. Nie będziemy wybierać na pewno spośród takich głośników, bo nie uzyskamy dobrego efektu,

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here