Słyszałeś o Metodzie Krakowskiej? Jeśli jesteś zainteresowany tematem zaburzeń rozwojowych dzieci to z pewnością terapia Metodą Krakowską może się okazać ważnym tematem. Czym jest Metoda Krakowska i z jakich pomocy terapeutycznych korzystać podczas prowadzenia zajęć?
Dlaczego interesujesz się kwestią zaburzeń rozwojowych? Jesteś terapeutą i Twoja praca polega na pomaganiu dzieciom autystycznym lub mającym inne zaburzenia takie jak alalia czy zespół Aspergera? A może jesteś rodzicem, który zauważył braki rozwojowe u swojego dziecka i szukasz skutecznej pomocy? Zarówno terapeuci, jak i rodzice pragną jednego – aby dziecko mogło swobodnie funkcjonować w społeczeństwie. Z tego względu zachęcamy do zapoznania się z informacjami na temat Metody Krakowskiej.
Metoda Krakowska to młody kierunek w leczeniu zaburzeń u dzieci. Do tej pory nawet nie używano słowa leczenie w przypadku zaburzeń rozwojowych ponieważ uważano, że z autyzmu i innych dysfunkcji nie ma wyjścia. Metoda Krakowska pozwala na tę sprawę spojrzeć z innej perspektywy, a wypowiedzi rodziców, których dzieci korzystały z tej metody dają ogromne nadzieje.
Czym jest Metoda Krakowska?
Jak sama nazwa wskazuje Metoda Krakowska została opracowana przez polski zespół naukowców na czele z profesor Jagodą Cieszyńską. Podstawy tej terapii wywodzą się z badań prowadzonych z udziałem dzieci z zaburzeniami słuchu (niedosłyszącymi i słabosłyszącymi), a jednym z głównych i fundamentalnych elementów jest wczesna nauka czytania. Może się zastanawiasz: jak i po co uczyć czytać dziecko, które ma bardzo ograniczony kontakt z otoczeniem? Okazuje się, że terapia przynosi naprawdę dobre efekty. Dziecko ucząc się czytać buduje system językowy i nabywa bardzo ważną umiejętność – komunikacji z innymi. Zaskoczeniem może się okazać dziecko w wieku trzech lat, które idzie do przedszkola po terapii i choć inne jego umiejętności jeszcze kuleją to ono już umie czytać i może wykonywać różne zadania, które dla innych dzieci są jeszcze nie osiągalne.
Oczywiście nauka czytania – symultaniczno-sekwencyjna nauka czytania – nie jest jedynym elementem Metody Krakowskiej. Na program składa się kilkanaście elementów, między innymi:
- terapia reki
- Manualne Torowanie Głosek®
- ćwiczenia lewopółkulowe
- ćwiczenia pamięci
- wybór dominującej ręki
- stymulacja funkcji wzrokowych
- logoterapia.
Zasadniczym założeniem Metody Krakowskiej jest rozwój wszystkich funkcji poznawczych tak jak ma to miejsce w przypadku dzieci zdrowych. Dzięki czemu jest możliwe? Odpowiednio przygotowany program stymuluje mózg i pomaga wypracować nowe ścieżki nerwowe w mózgu. Neuroplastyczność mózgu to cecha, która umożliwia takie działanie. Żeby osiągnąć sukces w tej terapii ważne jest, aby podjąć pracę z dzieckiem jak najwcześniej, najlepiej przed trzecim rokiem życia.
Jak zacząć terapię?
Jeśli masz podejrzenia, że dziecko nie rozwija się prawidłowo, to nie musisz czekać na potwierdzenie twoich obaw poprzez oficjalną diagnozę. Ponieważ w rozpoczęciu terapii zasadnicze znaczenie ma czas, warto od razu po dostrzeżeniu symptomów udać się do terapeuty specjalizującego się w terapii Metodą Krakowską. Już na pierwszym spotkaniu terapeuta ustali na podstawie pracy z dzieckiem jakie deficyty rozwojowe występują u dziecka i natychmiast ustali program pracy z dzieckiem. Po diagnozę i określenie rodzaju zaburzenia można udać się do Krakowa do Centrum terapii Metodą Krakowską już w trakcie trwania spotkań z terapeutą. Znacząco przyśpiesza to możliwość stymulacji dziecka – dziecko nie musi biernie czekać na diagnozę, ale od razu otrzymuje konkretną pomoc.
Pomoce terapeutyczne do Metody Krakowskiej
Ważnym elementem pracy z dzieckiem jest posiadanie odpowiednich pomocy terapeutycznych. W przypadku Metody Krakowskiej ważne jest, aby wszystkie pomoce – począwszy od mazaków, poprzez zabawki, po książki i zeszyty ćwiczeń – były w pełni zgodne z założeniami terapii. Tego typu pomoce można zakupić w księgarni internetowej juniora.pl. Jest to sklep specjalistyczny, w którym kategorie produktów odpowiadają elementom składowym programu Metody krakowskiej, co ułatwia znalezienie odpowiednich produktów. Poza tym sklep jest nastawiony na dobry kontakt z klientami – osoby prowadzące księgarnię chętnie udzielają wsparcia i pomocy w wyborze optymalnych pomocy do terapii. Jakie pomoce można znaleźć w sklepie juniora? Zobaczmy kilka przykładów.
Zestaw 4 książeczek i płyt z serii Słucham i uczę się mówić. Nagrania należy słuchać na słuchawkach – najlepiej codziennie przez 10 minut.
Gra memory która ćwiczy pamięć, rozwija spostrzegawczość i koncentrację.
Szczypce do nauki motoryki małej. Dziecko uczy się prawidłowego chwytu, który jest potrzebny do wielu czynności, na przykład zapinania guzika, czy rysowania.
Zestaw do nauki myślenia przyczynowo-skutkowego. Ilustracje i historyjki uczą dziecko linearnego porządkowania zdarzeń, konsekwencji działania.
Metoda Krakowska to wyjątkowy program terapeutyczny dla dzieci z zaburzeniami rozwojowymi, a także genetycznymi. Warto zdobyć więcej informacji na temat tej metody i dać szansę swojemu dziecku na normalne funkcjonowanie w społeczeństwie.