Co musi się znaleźć w klatce dla świnki morskiej

Świnki morskie to bardzo popularne zwierzątka domowe, które często wybierane są przez rodziców jako pierwsze zwierzątko dla dziecka. Nie oznacza to jednak, że rodzic w tym przypadku uniknie odpowiedzialności – wręcz przeciwnie, to on będzie musiał w pierwszej kolejności zadbać o dobre wyposażenie klatki. Co zatem powinno się w niej znaleźć?

Przede wszystkim duża klatka

Na początek zacznijmy od tego, że świnka morska to duże zwierzątko, dlatego powinna otrzymać odpowiedniej wielkości klatkę. Nie można jej zamykać w przestrzeni, w której nic się nie mieści poza samą świnką – takie zachowanie byłoby karygodne i skrajnie nieodpowiedzialne. Świnka morska powinna mieć wystarczającą przestrzeń, by spokojnie poruszać się po całej klatce, ale też by zmieściły się wszystkie niezbędne dla niej akcesoria. Oznacza to, że minimalny jej rozmiar to przynajmniej 100 cm długości i 50 szerokości. Jednak im będzie większa, tym z pewnością lepiej.

Trociny

Dolną część klatki musimy wypełnić odpowiednim podkładem dla naszego małego pupila. Najchętniej stosowane są naturalne trociny dla świnki morskiej, powstające z miękkich, delikatnych ścinków drewna. Dobrze dobrany gatunek drewna, na przykład bukowe, odpowiada jednocześnie za ich właściwości bakteriobójcze, co pomaga w utrzymaniu wysokiej czystości i higieny w klatce.

Trociny dla świnki morskiej powinny być przede wszystkim bardzo chłonne i dobrze absorbujące zapachy. Dzięki temu wokół klatki będzie panował porządek i przyjemna woń. Co więcej, warto zadbać o wybór takich, które są łatwe w usuwaniu, ponieważ będzie ono konieczne stosunkowo często. Z łatwością można jednak wybrać ekologiczne trociny, spośród których wiele może być usuwanych w toalecie lub kompostowanych.

Domek

Każde zwierzątko potrzebuje czasami odpoczynku i wyciszenia. W tym celu świetnie sprawdzają się domki, które pozwalają pupilom schować się przed ciekawskimi oczami i gwarantują poczucie bezpieczeństwa. Dlatego też w dolnej części klatki powinna znajdować się wygodna kryjówka – domek dla świnki morskiej. Warto przy tym zadbać o to, aby był wykonany z mocnego materiału, na przykład z plastiku, co pomoże uniknąć szybkich zniszczeń i ułatwi oczyszczanie domku w trakcie okresowego mycia klatki.

Pojemniczki na wodę i jedzenie

Najłatwiej podawać śwince morskiej karmę z dedykowanych do tego celu karmników i poidełek, które mają formę umieszczanych na zewnątrz zbiorniczków, z których tylko jeden element znajduje się wewnątrz klatki. Dzięki temu uzupełnianie wody czy jedzenia jest bardzo proste i szybkie, nie wymaga też otwierania klatki. Zwierzątko po prostu sięgnie sobie po swoje przysmaki czy wodę przez kratki klatki, co pomoże też w utrzymaniu wyższej higieny wewnątrz. Przykładowo, podczas zabawy świnka morska nie potrąci przypadkowo miseczki z wodą i nie rozleje jej na trociny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here