kask rowerowy

Jazda na rowerze jest coraz popularniejsza i to nie tylko wśród dzieci czy młodzieży. Na rower wsiadają osoby w każdym wieku, traktując go nie tylko jako przyjemną rekreację i sposób na zachowanie dobrej kondycji fizycznej, lecz także jako codzienny środek transportu, na przykład do pracy czy na zakupy.

W ostatnich latach znacząco poprawiła się jakość infrastruktury rowerowej na terenie całego kraju. W dużych miastach budowa ścieżek rowerowych czy traktów pieszo – rowerowych jest oczywistością. Także w coraz większej ilości mniejszych miejscowości zaczynają powstawać drogi dedykowane rowerzystom. Dzięki takiemu podejściu lokalnych władz, liczba osób korzystających z rowerów na co dzień, systematycznie wzrasta.

Bezpieczeństwo to podstawa

Każdy, kto porusza się na rowerze po drodze publicznej doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że wystarczy chwila nieuwagi, aby doszło do wypadku. Kierowcy samochodów w Polsce wciąż mają problem z tym, aby przy wyprzedzaniu rowerzysty zachować bezpieczny, wymagany przepisami prawa odstęp. Z uwagi na bezpieczeństwo, o wiele lepiej jest się poruszać do drogach, które powstały specjalnie z myślą o rowerzystach. W dużych miastach, takich jak Kraków, Warszawa czy Wrocław, nie ma problemu ze ścieżkami rowerowymi. Całe miasto można przemierzyć na dwóch kółkach po drogach dedykowanych dla ruchu rowerowego.

jaki kask rowerowy

Takie rozwiązania sprawiają, że na rowerach coraz więcej dzieci dojeżdża do szkół. Z uwagi na strefy płatnego parkowania i duże zakorkowanie w miastach, także osoby dorosłe stawiają coraz częściej na rower jako podstawowy środek transportu. Jazda na nim pozwala zaoszczędzić pieniądze (nie trzeba wydawać ani na bilety, ani na paliwo), pozwala zgubić zbędne kalorie oraz zachować odpowiednią kondycję fizyczną. Z uwagi na swoje zdrowie lepiej jest unikać jazdy na rowerze w miesiącach zimowych, gdy stężenie smogu w powietrzu jest bardzo duże. Pewną alternatywą są wówczas specjalne maseczki filtrujące powietrze.

Kask na rower

Wsiadając na rower, koniecznie trzeba na głowę założyć specjalny kask. Niektórym wydaje się, że jest to fanaberia, zwłaszcza jeżeli jeździ się po mieście. Takie przekonanie jest błędne. Kask, nawet przy pozornie niegroźnej miejskiej kolizji dwóch rowerzystów może komuś uratować życie. Wystarczy spadając z roweru uderzyć głową w krawężnik i nieszczęście gotowe. Jeżeli głowa będzie zabezpieczona specjalnym kaskiem, to ryzyko wystąpienia poważnych urazów w takiej sytuacji jest o wiele mniejsze. Jednak aby kask dobrze spełniał swoją funkcję i dostatecznie chronił głowę przed potłuczeniem, to musi być dobrze dopasowany. Jaki kask rowerowy wybrać, aby spełniał swoje funkcje?

Co wziąć pod uwagę wybierając kask na rower?

kask dla dziecka

Wybierając kask rowerowy, trzeba sobie odpowiedzieć na kilka pytań. Kluczowa sprawa – czy kask będzie używany przez osobę dorosłą, czy przez dziecko. Druga sprawa – czy kask potrzebny będzie do codziennej spokojnej jazdy po mieście, do treningów szosowych, czy też do szalonych zjazdów mtb. W zależności od przeznaczenia, dostępne w sklepach rowerowych są kaski posiadające różne poziomy zabezpieczeń. Im bardziej jazda na rowerze narażona jest na ryzyko upadku (jak na przykład zjazdy po stromych górskich stokach), tym bardziej kask powinien być zabudowany i usztywniony. Jednak nawet najlepszej jakości kask niewiele pomoże, jeśli będzie nieodpowiednio dopasowany.

Zbyt luźny kask będzie latał na głowie i przy upadku może się zsunąć, co uniemożliwi dostateczną ochronę głowy. Z kolei nazbyt ciasny kask będzie uwierał, a to z kolei sprawi, że jazda nie będzie sprawiała przyjemności. Producenci kasków sugerują przy każdym produkcie, na jaki obwód głowy dopasowany jest konkretny kask. Warto zmierzyć obwód głowy i szukać w sklepach odpowiedniego kasku. na własnym bezpieczeństwie nie można oszczędzać, wybierając produkt z wyższej półki cenowej, z dodatkowymi zabezpieczeniami, rowerzysta może mieć większą pewność tego, że w razie kolizji, kask zadziała w sposób prawidłowy i ochroni głowę przed potłuczeniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here