w ciąży

Ciąża jest tym szczególnym okresem w życiu kobiety, w którym musi bardziej niż zazwyczaj zadbać o swoje zdrowie i dobre samopoczucie. Każda przyszła mama musi pamiętać o tym, żeby dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych, witamin i minerałów oraz pić dużo więcej wody niż zazwyczaj. Na rynku oferowanych jest dużo różnorodnych zestawów witamin dedykowanych właśnie kobietom w ciąży.

Zawierają one komplet witamin, jakie są niezbędne w tym czasie i zazwyczaj są to dobre, sprawdzone produkty, którym można zaufać. Kobieta w ciąży na pewno przed rozpoczęciem takiej suplementacji powinna jednak zażegnać rady lekarza i dowiedzieć się tego, czy dany zestaw witamin jest odpowiedni dla niej i dla jej dzidziusia. Nie można tego lekceważyć, gdyż niedobory które pojawią się w organizmie kobiety w ciąży mogą negatywnie wpływać na rozwijające się dziecko w łonie matki. Dziecko potrzebuje do rozwoju konkretnych składników i jeśli mama ma ich za mało, to będzie czerpało z jej zasobów i w ten sposób może pozbawić mamę zapasów.

jaki magnez w ciąży

Ważnym składnikiem w ciąży jest magnez. Jaki magnez w ciąży brać, nad tym z pewnością zastanawia się każda przyszła mama, bo jest to coś niezbędnego. Niedobór magnezu może przyczynić się na przykład do wystąpienia skurczy w organizmie matki, a nawet do bolesnych skurczy macicy, które mogą przyspieszyć poród. Należy tego uniknąć i bezwzględnie przyjmować odpowiednie dawki magnezu, które w przypadku kobiet w ciąży są zwiększone w porównaniu do dawek w każdym innym przypadku. Często można spotkać preparaty magnezu w połączeniu z jeszcze innymi składnikami, które na przykład wspomagają jego wchłanianie.

Takim składnikiem jest witamina b6, która jest często dodawana do tabletek z magnezem, tak aby zwiększyć jego przyswajalność w organizmie. Poza tym, magnez często połączony jest też z potasem, który ma w organizmie podobne działanie i wpływa na podobne procesy. Te dwa składniki, czyli magnez z potasem polecane są kobietom w ciąży, zwłaszcza tym, u których występują skurcze. Magnez ma kluczowe znaczenie dla utrzymania ciąży, dlatego nie można lekceważyć sygnałów pochodzących z organizmu i w przypadku dolegliwości, jakimi są skurcze, należy z pewnością zwiększyć dawkę magnezu, ale najpierw trzeba skonsultować się z lekarzem ginekologiem prowadzącym ciążę.

Lekarz podpowie kobiecie w ciąży, jaki magnez będzie dla niej najlepszy i przede wszystkim zaleci odpowiednią dawkę. Tak jak że wszystkim, należy zachować ostrożność i umiar i nie przekraczać zalecanych dawek magnezu. Może się jednak okazać że w tym przypadku dawka będzie duża i na przykład może zająć potrzeba przyjmowania nawet trzy razy dziennie po dwie lub trzy tabletki preparatu zawierającego magnez z potasem. Konsultując się z lekarzem nie można zapomnieć poinformować go o tym, jakie preparaty witaminowe są stosowane, tak aby nie zdublować tych samych witamin i minerałów, bo co za dużo to niezdrowo.

tabletki

Kobieta w ciąży powinna też przede wszystkim pamiętać, że odżywia się nie za swoje, ale dla dwojga i składniki odżywcze przyjmowane wraz z pokarmem powinny zaspokajać zarówno jej potrzeby, jak też potrzeby rozwijającego się dziecka. Zazwyczaj nawet w przypadku prawidłowego odżywiania się może wystąpić taka sytuacja, a które wystąpią niedobory jakichś składników odżywczych i wtedy trzeba posiłkować się suplementami, albo też w skrajnych przypadkach lekami. Jeśli chodzi o preparaty z magnezem, z tego co wiemy, ważne jest też to, w jaki sposób są one przyswajalne.

Nie każdy preparat będzie więc przyswojony w takim samym stopniu. Chodzi o to, żeby jony magnezu w jak największym stopniu trafiły do organizmu i w nim pozostały. Może być więc taki magnez, który ma w sobie dużo tego składnika, ale pomimo tego jest on słabo przyswajalny i nic to nie da. Warto więc zainwestować w taki produkt, który zapewnia dobrą przyswajalność organizmu. Ważna jest też odpowiednią i zbilansowana dieta, która ułatwi i wspomoże wchłanianie się tego składnika do organizmu. Magnez warto przyjmować zawsze, a w ciąży szczególnie.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułWakacje na Dominikanie
Następny artykułJaki kask rowerowy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here