jaki licznik rowerowy

Jeśli posiadasz rower lub przymierzasz się do jego kupna, zapewne nie raz myślałeś w jaki dodatkowy sprzęt powinieneś się wyposażyć. Niezależnie od tego czy jesteś zawodowcem czy amatorem rodzinnych wycieczek czy rowerowych wypadów za miasto, z pewnością przyda Ci się licznik rowerowy. Pomoże on zmierzyć odległość pokonanej trasy i pokaże z jaką prędkością podróżowaliśmy. W sklepach dostępnych jest wiele modeli w różnych przedziałach cenowych. Jaki licznik rowerowy wybrać i na co należy zwrócić uwagę przy jego zakupie.

Licznik rowerowy z pewnością umili nam jazdę. Pokaże godzinę wyjazdu, a także pozwoli na kontrolowanie prędkości. Przyda się także w trakcie treningów, gdy będziemy chcieli systematycznie zwiększać prędkość poruszania się na rowerze. Licznik pokaże także ilość przejechanych kilometrów w ciągu jednej trasy oraz całego sezonu rowerowego. Dzięki temu będziemy mogli ze spokojem monitorować poziom swojej aktywności fizycznej.

Mamy dwa rodzaje liczników. Te stare, podstawowe, z magnesem umieszczanym na kole, oraz te bardziej rozbudowane, z funkcją gps, pełniące bardziej rolę przenośnego komputera. Choć wydawać, by się mogło, że to te drugie są częściej kupowane, to proste liczniki nadal przodują u miłośników transportu rowerowego. Jakie podstawowe funkcje powinny one zawierać?

licznik rowerowy

Oczywiście pomiar prędkości. W tych montowanych na magnes pomiar prędkości odbywa się za pomocą podania wielkości koła i szybkości jego przemieszczania się. W przypadku tych z nawigacją prędkość liczona jest automatycznie na podstawie przebytej odległości. W jednych i drugich jest ona dokładna i pozwala na ciągłe utrzymywanie zadowalającej nas prędkości jazdy. Licznik powinien również pokazywać nam dystans jaki przejechaliśmy oraz czas, w jakim ten dystans został pokonany. Funkcję tę możemy wraz z rozpoczęciem każdej nowej wycieczki resetować, dzięki czemu zawsze będziemy wiedzieć, ile w danym dniu i na danej trasie pokonaliśmy kilometrów. Ostatecznie jednak, każdy licznik powinien zliczać całkowitą liczbę pokonanych kilometrów od momentu zainstalowania urządzenia.

Przejdźmy teraz do funkcji niezwiązanych z prędkością. Mamy trzy – zegarek, wiadomo, a także automatyczne włączanie i wyłączanie wraz z uruchomieniem roweru oraz wodoodporność. Licznik montowany jest przecież na kierownicy, a my nigdy nie możemy przewidzieć, czy nasza podróż nie odbędzie się w deszczu. Oczywiście nie musi on wytrzymać pod wodą. Ważne żeby był szczelny i woda nie dostawała się do środka urządzenia. Przy wyborze nie kierujmy się więc jedynie ceną, te tanie liczniki mimo że są określane jako wodoodporne często psują się właśnie podczas delikatnego zamoknięcia. Dodatkowo, taki prosty licznik powinien posiadać funkcję podświetlenia.

Na koniec zostaje kwestia montażu. Tanie liczniki sprzedawane są w dwóch opcjach – przewodowej i bezprzewodowej. Choć ta druga wydawać się może bardziej użyteczna, to właśnie ona narażona jest na wszelkiego rodzaju zakłócenia. Kabel, choć może ulec przerwaniu, jest bardziej skuteczny. Można go po prostu zamontować odpowiednio na ramie za pomocą zacisków i nie martwić się ryzykiem jego zerwania.

rower górski

Jednak gusta są różne. Jedynym wystarczyć może taki zwykły licznik rowerowy, inni potrzebować będą dodatkowych funkcji. Tam naprawdę, im droższy licznik, tym więcej dostępnych w nim funkcji. A im więcej funkcji tym wyświetlacz powinien być większy. Zwracajmy więc uwagę na jego rozmiar, łatwiej nam będzie obsługiwać takie urządzenie, zwłaszcza po intensywnym wysiłku fizycznym. A jakich dodatkowych funkcji możemy się spodziewać?

Liczniki takie pokazują np. średnią prędkość jazdy. Dzięki temu będziemy mogli mniej więcej oszacować ile czasu zajmie nam przemieszczenie się z punktu A do punktu B. Ponadto zapisują one maksymalną prędkość jazdy, co przydatne okazuje się przy biciu własnych osiągnięć i satysfakcji z jazdy. Można w nich również skorzystać z opcji wyznaczania trasy i ilości przejechanych kilometrów. Na wyświetlaczu widzimy wówczas, ile pozostało nam jeszcze dystansu do pokonania. Niektóre liczniki pokazują również temperaturę, mierzą puls czy pozwalają na przysyłanie danych do komputera. Są to jednak funkcje przeznaczone ściśle do wykonywania treningów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here