Wybór odpowiedniego systemu kominowego to dylemat wielu inwestorów. Sprawdź, na co należy zwrócić uwagę, zanim podejmiesz decyzję. W naszym poradniku znajdziesz szczegółowe informacje. Sięgnij po najlepszą propozycję i zadbaj o bezpieczeństwo domowników.
Kominy ceramiczne
Systemy złożone z ceramicznych elementów prefabrykowanych pozwolą Ci dosyć łatwo postawić konstrukcję jedno- lub wielokanałową. Możesz wznieść ją nie tylko przy budowie domu, ale również podczas modernizacji. Ponadto nie wymagają dodatkowych fundamentów i można je oprzeć na stropie.
Warto zaznaczyć, że kominy http://systemykominowe-rauch.pl/sklep/kominy/ z prefabrykatów można łatwo dopasować do ścian, natomiast konstrukcję z ociepleniem zamontować na zewnątrz. Elementy ceramiczne wykonuje się z kamionki kwasoodpornej bądź ceramiki szamotowej, co gwarantuje znakomitą odporność na kondensat.
Zwróć uwagę, że możesz wybrać zarówno kominy z jednokanałową konstrukcją, jak i systemy z kanałem wentylacyjnym. Ta druga opcja znajdzie zastosowanie, jeśli komin będzie współpracować z kominkiem bądź kotłem w oddzielnej kotłowni. Ponadto pamiętaj, że montaż komina prefabrykowanego obejmuje połączenie elementów wkładu wewnętrznego oraz umieszczenie ociepleń i montowanie części obudowy zewnętrznej.
Kominy wewnątrz domu możesz z powodzeniem zamaskować przy pomocy płyt gipsowo-kartonowych i je otynkować. Ponadto warto sięgnąć po płyty klinkierowe. Jeśli decydujesz się na obmurowanie z cegieł, wykonaj oparcie na dachu.
Kominy stalowe
Kolejnym rozwiązanie to stalowy wkład do instalacji w kominie murowanym bądź kanale wentylacyjnym, choć może on również stanowić samodzielną konstrukcję. Ze stali kwasoodpornej wykonuje się te części komina, które mają kontakt ze spalinami. Z kolei materiał stosowany w przewodach zależy od tego, czy komin odprowadza spaliny z kotłów gazowych, czy mowa o kotle na paliwo stałe.
Wkład kominowy może być elastyczny bądź sztywny. Samodzielne kominy to najczęściej konstrukcje jednokanałowe, które odprowadzają spaliny z kotłów gazowych, olejowych, na paliwo stałe czy opalane drewnem. Montować je można wewnątrz i na zewnątrz.
Konstrukcja jednościennych kominów jest podobna do tej stosowanej w sztywnych wkładach kominowych. Różni się tylko sposób oparcia i mocowania. Instalacja obejmuje podparcia, uchwyty mocujące oraz obudowę części naddachowej. Kominy te montowane są wyłącznie wewnątrz domu i osłaniają izolację cieplną.
Komin ceramiczny czy stalowy?
Zarówno ceramiczny, jak i stalowy komin cechują podobne zalety użytkowe. Zwróć uwagę, że ceramika szamotowa, kamionka kwasoodporna czy stal kwasoodporna są bardzo wytrzymałe na działanie spalin. Natomiast różnicę stanowi sposób wykonania i dlatego wiele osób stawia dziś właśnie na ceramikę. Ponadto inwestorzy podkreślają, że ważne są atuty estetyczne. Jednak kluczowym aspekt stanowi wybór kompatybilnego systemu z urządzeniem grzewczym i to kryterium należy wziąć pod uwagę w pierwszej kolejności. Zakup odpowiedniego rozwiązania pozwoli Ci cieszyć się komfortem i bezpieczeństwem.