Limit w koncie bankowym

Limit w koncie bankowym jest nam często promowany w bankach przez doradców podczas wizyty w oddziale. Jest to nic innego jak debet, który daje nam dostęp do dodatkowej gotówki i korzystanie z niej według własnego uznania. Przeważnie tylko tyle wiemy na temat limitów w koncie i zdecydowanie odmawiamy otwarcia takiego limitu, nie wiedząc jak on dokładnie działa, na jakiej zasadzie funkcjonuje i jakie korzyści nam daje. Aby podczas kolejnej rozmowy o limicie w koncie wiedzieć o nim wszystkie potrzebne rzeczy, w tym artykule prezentujemy limit w koncie “od podszewki” i opisujemy jego działanie.

Limit w koncie — czym on jest?

Limit w koncie bankowym to limit, który jest przyznany nam przez bank do naszego rachunku osobistego. Jest to limit, z którego możemy dodatkowo skorzystać i wypłacić pieniądze “na minus”. Gdy posiadamy taki limit, po skończeniu się naszych środków, mamy jeszcze możliwość wypłacenia pieniędzy z limitu w takiej sumie, w jakiej został on nam przyznany. Aby otrzymać limit w koncie, należy złożyć wniosek kredytowy oraz posiadać zdolność kredytową. Jest on traktowany jak typowy kredyt bankowy i aby go otrzymać, musimy przejść standardową procedurę kredytową. Po podaniu informacji finansowych oraz zbadaniu naszej zdolności kredytowej, w razie pozytywnej decyzji limit zostaje uruchomiony. Od tej pory możemy z niego korzystać. Z limitu w koncie nie musimy korzystać, jeśli tego nie chcemy. Może pozostawać w uśpieniu przez wiele miesięcy.

Obecnie na rynku wszystkie banki oferują swoim klientom limit w koncie, choć każdy bank może nazywać go nieco inaczej np. debetem czy linią kredytową. Choć nazwy i szczegóły w każdym banku są różne, ogólnie limit w koncie działa na takiej samej zasadzie. Limit w koncie jest oprocentowany. Oznacza to, że jeśli z niego skorzystamy, rozpocznie się naliczanie odsetek od wykorzystanej sumy. Przeważnie jest to ok. kilkunastu procent w skali roku. Niektóre banki oferują również okres bezodsetkowy w postaci kilkunastu dni. Jeśli w ich trakcie oddamy pożyczone pieniądze i uzupełnimy limit, nie zostaną naliczone nam żadne koszty.

Jak działa limit w koncie w praktyce?

Działanie limitu w koncie w praktyce jest dość proste. Jeśli zawnioskujemy już o limit i go otrzymamy, możemy z niego skorzystać w sposób dowolny. Samo zawnioskowanie o limit może odbyć się np. w placówce banku lub elektronicznie np. w aplikacji. Gdy mamy już aktywny limit w koncie, pozostaje on do naszej dyspozycji i to my możemy zdecydować, kiedy z niego skorzystamy. Jeśli na naszym koncie pozostanie 0 złotych i nie będziemy mieli już na nim własnych pieniędzy, będziemy mogli wypłacić pieniądze “na minus” z naszego konta, czyli skorzystać z limitu w koncie. W takiej opcji, możemy wypłacić część lub całość limitu. Od wykorzystanej w ten sposób sumy rozpocznie się naliczanie odsetek. Są to nieduże sumy w postaci ok. kilkunastu złotych miesięcznie doliczane na ujemnego salda na naszego konta. Spłata limitu nastąpi w pierwszej kolejności, gdy na nasze konto wpłyną dowolne środki. Zostaną one najpierw przekazane na pokrycie limitu, a następnie dopisane na plus w normalnym sądzie konta. Jeśli zatem posiadamy 1000 zł wykorzystanego limitu, a na nasze konto bankowe wpłynie 2500 zł, limit zostanie uzupełnione, a na naszym koncie znajdzie się +1500 zł. W tym momencie znowu będziemy mogli skorzystać z limitu, jeśli wykorzystamy pieniądze z konta.

Czy limit w koncie jest niekorzystny i niesie ze sobą zagrożenia?

Czy limit w koncie niesie ze sobą zagrożenia itp.? Jest to jedno z najczęściej zadawanych pytań, jakie możemy usłyszeć podczas rozmowy o limicie w koncie. Sam limit jest oficjalnym produktem bankowym i nie posiada żadnych haczyków czy gwiazdek, przez które możemy stracić wiele pieniędzy itp. Pod tym kątem jest on bezpieczny i jest po prostu opcją w naszym koncie bankowym. Limit w koncie posiada jednak pewne minusy w pewnych sytuacjach i nie jest w nich wskazany. Otwarcie limitu w koncie spowoduje obniżenie naszej zdolności kredytowej i jeśli staramy się o kolejny kredyt, możemy go nie otrzymać. Nie warto brać go zatem w sytuacji, kiedy planujemy wziąć np. samochód na raty czy kredyt gotówkowy.

Korzyści i plusy debetu w koncie

Limit w koncie ma również wiele plusów. Pierwszą korzyścią jest dostęp do elastycznego limitu, który może służyć nam za rezerwę finansową. W razie nieprzewidzianych wypadków, skorzystamy z niego bardzo szybko i prosto, wypłacając po prostu pieniądze z konta bez składania dodatkowych wniosków czy brania pojedynczych pożyczek. Limit w koncie może być również sposobem na sfinansowanie np. zakupu nowego sprzętu agd, remontu itp. Jeśli nie chcemy brać kredytu i spłacać go w sztywnych ramach, spłacanie limitu w koncie elastycznie może być dobrym pomysłem. Limity w koncie mogą być również atrakcyjne finansowo — szczególnie jeśli uruchamiamy je w promocji. Są one często proponowane przez banki np. przy otwieraniu konta czy oferowane nam, jeśli zapewniamy regularne wpływy na konto. Jeśli zatem limit w koncie będzie oprocentowany na kanaście procent, może być doskonałą alternatywą dla pożyczek prywatnych i kredytów.

Czy warto?

Limit w koncie jest przydatnym produktem bankowym, który ma wiele plusów i korzyści. Aby odpowiedzieć na pytanie, czy warto niego korzystać, należy dokładnie przemyśleć swoją indywidualną sytuację. Z pewnością nie warto go brać, jeśli go po prostu nie potrzebujemy i wiemy, że nie będziemy z niego korzystali, gdyż np. mamy oszczędności lub nigdy nie korzystamy z kredytów i pożyczek. Jeśli jednak często bierzemy chwilówki, pożyczki czy kredyty, warto rozważyć otwarcie takiego limitu w koncie, który będzie komfortowym rozwiązaniem. Warto również otworzyć go, jeśli prowadzimy biznes lub własną działalność, gdyż w takich przypadkach dostęp do elastycznego minut “od ręki” w nagłych sytuacjach jest bardzo pomocny. Decyzje warto podjąć po przemyśleniu sprawy w domu, porozmawianiu ze znajomymi czy członkami rodziny, a nie w banku pod wpływem zachęt doradcy. Jeśli rzeczywiście go potrzebujemy, warto go wykorzystać, gdyż ogólnie limit w koncie jest pomocnym produktem bankowym.

PODZIEL SIĘ
Następny artykułPolska mistrzem tanich biur podróży!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here