Profesjonalne lunety

Marzycie o karierze astronoma, a może chcecie podziwiać piękno gwiazd na nocnym niebie, przyglądając się bezkresowi kosmosu? Jeśli tak, musicie wyposażyć się w profesjonalną lunetę, która umożliwia obserwację rozgwieżdżonego nieba. Zakup tego rodzaju sprzętu nie jest jednak prosty. Musicie uwzględnić kilka czynników, a przede wszystkim określić budżet, jakim dysponujecie, ponieważ specjalistyczne lunety mogą kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Powiększenie

Najważniejszym parametrem, na jaki trzeba zwrócić uwagę, jest powiększenie lunety. Pozwala ono dokładnie obserwować gwiazdy i ciała niebieskie, nawet w trudnych warunkach atmosferycznych. Warto wybierać sprzęt, który posiada dodatkowe oznaczenie – IR, wskazujące, że luneta wyposażona jest w podświetlenie siatki celowniczej. To jednak nie wszystko. Trudno bowiem obserwować niebo, trzymając lunetę w ręce, tym bardziej że chcemy dokładnie obejrzeć gwiazdę, która pojawiła się na niebie.

Obowiązkowym wyposażeniem każdego początkującego astronoma jest więc statyw, którego zakup pomoże sfinansować kredyt gotówkowy. Powinien on być na tyle rozbudowany, że bez trudu możecie obniżyć lub podnieść lunetę, a także precyzyjnie ją obrócić. Co więcej, musi zapewniać stabilizację obrazu, co ma szczególne znaczenie, gdy chcecie na przykład wykonać jakieś zdjęcie obrazu z lunety. Pamiętajcie też o dopasowaniu statywu do rodzaju zakupionego sprzętu, aby był kompatybilny z konkretnym modelem. Dobrze jest więc kupować gotowe zestawy, jakie bez problemu znajdziecie na rynku.

Dodatkowe parametry

Nie zapominajcie także o dodatkowych parametrach, jakim jest między innymi wodoszczelność lunety. Cecha ta pozwala na obserwację nieba niezależnie od panujących warunków atmosferycznych, a przecież ciekawe zjawiska astronomiczne mogą dziać się nawet podczas ulewnego deszczu. Przydatnym akcesorium będzie także pokrowiec, w którym bezpiecznie i wygodnie przeniesiecie lunetę w dowolne miejsce.

Czy luneta jest droga? I tak i nie. Wszystko zależy od parametrów, jakich oczekujecie. Podstawowe modele lunety kupicie nawet za 100 czy 200 złotych, jednak przydadzą się jedynie amatorom, dopiero rozpoczynającym swoją przygodę z obserwacją nieba. Zdecydowanie lepiej jest wydać na początku kilkaset złotych, w czym pomoże kredyt gotówkowy, aby zyskać profesjonalny sprzęt, który sprawdzi się także w przyszłości do zaawansowanych badań czy analiz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here