Rozpalić namiętność – czyli o „After. Płomień pod moją skórą” Anny Todd

0
1594

Każdy z nas marzy o wielkiej miłości, choć nie zawsze chętnie się do tego przyznajemy. Nie bez powodu powstają książki poświęcone tej właśnie tematyce – nieodmiennie wzbudzają one ogromne zainteresowanie i w żadnym razie nie jest to dziełem przypadku. „After. Płomień pod moją skórą” to powieść, na którą zdecydowanie warto zwrócić uwagę.

Dlaczego sięgnęłam po książkę Anny Todd „After. Płomień pod moją skórą”?

Powieść „After. Płomień pod moją skórą” została ochrzczona mianem jednego z wydawniczych fenomenów. Kiedy słyszę coś takiego, od razu zapala mi się w głowie lampka ostrzegawcza, ponieważ jak doskonale wiadomo, dobra kampania marketingowa to lwia część sukcesu. Jakość książki nie zawsze idzie z nią w parze. Niemniej postanowiłam sama sprawdzić, o co tyle zamieszania i czym tak mocno zachwycają się internauci. Szybko to zrozumiałam – debiutancka powieść Anny Todd to świetna powieść z mega ładunkiem emocjonalnym. I naprawdę nie trzeba być wcale wielbicielem One Direction, aby się nią zachwycać. Lubię takie niespodzianki, gdy coś, do czego podchodzę dość sceptycznie, zaskakuje mnie w jak najbardziej pozytywnym tego słowa znaczeniu.

Kim jest autorka książki Anna Todd?

Anna Todd to młoda, amerykańska pisarka urodzona w 1989 r. Znana jest przede wszystkim z serii „After” reprezentującej gatunek fan fiction. Do napisania wchodzących w jej skład powieści zainspirowała autorkę twórczość popularnego boysbandu One Direction. „After. Płomień pod moją skórą” to pierwsza część wspomnianego cyklu i jednocześnie debiut pisarski Anny Todd. Została ona opublikowana w 2013 r. na internetowej platformie Wattpad i w błyskawicznym wręcz tempie zrobiła zawrotną karierę – przeszło miliard odsłon to wynik mówiący sam za siebie.

O fabule książki „After. Płomień pod moją skórą” słów kilka

Bohaterką „After. Płomień pod moją skórą” jest 18-letnia Tessa rozpoczynająca studia na Waschington Central University. Wydaje się być osobą, która ma wszystko doskonale zaplanowane – pragnie zdobyć dyplom uczelni, a następnie dostać się na płatny staż i otrzymać dobrą posadę. Ma wiernego chłopaka i z nim chce się związać na stałe w przyszłości. Cóż zatem miałoby się nie udać? Tymczasem okazuje się, że studia wywracają życie dziewczyny do góry nogami – i to z wielu powodów. Tessa dzieli pokój w akademiku ze Steph będącą kompletnym jej przeciwieństwem. Steph ma kolegę imieniem Hardin, którego Tessa poznaje już pierwszego dnia pobytu w nowym miejscu. Chłopak robi na niej wrażenie aroganckiego i nieprzystępnego. Jednakże sama się szybko przekonuje o tym, ile prawdy jest w powiedzeniu, iż przeciwieństwa się przyciągają.

Uczucie zupełnie zmienia Tess i pozwala jej spojrzeć na świat z zupełnie nowej perspektywy. To, co uważała do tej pory za słuszne i właściwe, przestaje mieć jakiekolwiek znaczenie. Dziewczyna uświadamia sobie, że do tej pory żyła zgodnie z oczekiwaniami innych, podporządkowana apodyktycznej matce. I że to, co było pomiędzy nią a Noah, nie jest tak naprawdę miłością, choć rozsądnemu i spokojnemu chłopakowi nie mogła niczego zarzucić. Dopiero przy Hardinie zaczyna czuć, że żyje, ale czy ich związek ma szanse przetrwać? Hardin jest człowiekiem pełnym mrocznych tajemnic. Czy to nie stanie im na przeszkodzie? Cóż, więcej zdradzić nie mogę – najlepiej zrobicie, jeśli sami sięgniecie po „After. Płomień pod moją skórą”.

Moja opinia na temat książki „After. Płomień pod moją skórą” Anny Todd

Pomysł na książkę nie jest nowatorski i odkrywczy – historii bazujących na schemacie takim jak ten w „After. Płomień pod moją skórą” są tysiące, jak nie więcej. Ale Anna Todd udowadnia, że biorąc na warsztat nawet coś popularnego – żeby nie powiedzieć, oklepanego – można osiągnąć zdumiewające wręcz rezultaty. Wszystko bowiem zależy od sposobu przedstawienia opowieści – przyznać należy młodej autorce, iż z zadaniem tym poradziła sobie wybornie. Funduje czytelnikom emocjonalną jazdę bez trzymanki – wciągającą do tego stopnia, że nie sposób się od niej oderwać choć na chwilę. Książka wywołuje żywe reakcje i to bezwzględnie jest jej największym atutem, ale nie jedynym.

Anna Todd zasługuje na pochwałę również dlatego, że stworzyła bardzo wyraziste postacie – zwłaszcza, jeśli chodzi o Hardina, bo konstrukcja tego bohatera to istny majstersztyk. Nie często spotyka się w książkach tak skomplikowane osobowości. Choć zachowuje się momentami okropnie, nie da się go nie lubić. Za pełną sarkazmu i gniewu fasadą kryje się niezwykle wrażliwa osoba, która zdaje się nie wierzyć w to, iż zasługuje na miłość. Tessa pokazuje mu, że jest wartościowym człowiekiem godnym najbardziej wzniosłych uczuć.

Książkę czyta się szybko i przyjemnie, z wypiekami na twarzy. Autorka posługuje się pełnym polotu, lekkim językiem przyprawionym szczyptą erotyzmu, co dodatkowo buduje napięcie i zachęca do lektury kolejnych stron.

Czy warto kupić książkę „After. Płomień pod moją skórą”?

„After. Płomień pod moją skórą” to znakomita powieść o zaskakującym zakończeniu. Jej finisz utwierdził mnie w przekonaniu, by sięgnąć po następną część – niezmiernie mnie ciekawi, jakie niespodzianki przygotowała dla czytelników Anna Todd. Jeśli szukacie książki, która dostarczy Wam wielu solidnych wrażeń, to „After. Płomień pod moją skórą” jest idealnym wyborem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here