Dbaj o wzrok

Regularne badanie wzroku jest bardzo ważne, nawet jeżeli nie narzekamy na pogorszenie wzroku czy inne dolegliwości. Warto wykonywać je przynajmniej raz na dwa lata. Nowoczesne gabinety okulistyczne wyposażone są w nowatorski sprzęt, dzięki czemu badania takie przebiegają szybko sprawnie i bezstresowo. Co warto wiedzieć o tych nowoczesnych rozwiązaniach?

Wizyta w nowoczesnym gabinecie okulistycznym

Udając się na wizytę do salonu okulistycznego, możesz liczyć na kompleksowe przebadanie Twojego wzroku, dzięki czemu dowiesz się w jakim stanie jest Twój narząd wzroku oraz czy nie rozwija się w nim jakaś choroba. Aby ocenić sprawność oka i ustalić potencjalną wadę, stosuje się komputerowe badanie wzroku. Polega ono na ocenie krzywizny rogówki za pomocą nowatorskiego urządzenia. Jego zaletami jest nieinwazyjność, szybkość oraz łatwość. Wystarczy kilka chwil, aby dobrać odpowiednie szkła lub soczewki. Jednak to badanie wzroku nie jest jedynym, na które możesz liczyć w dobrym gabinecie. Innym, równie popularnym może być badanie ciśnienia wewnątrz oka, do czego używa się tonometru. Są to automatyczne urządzenia, wyrzucające porcję powietrza, które następnie uderza w rogówkę, doprowadzając do jej odkształcania. Im ciśnienie w oku jest wyższe, tym trudniej ją odkształcić. Do zmierzenia tych parametrów można też wykorzystać tonometr aplanacyjny, który zbliża się do oka i przeprowadza pomiar ciśnienia. Na wizycie u okulisty może też zostać przeprowadzone badanie całego oka – używa się do tego lampę szczelinową, czyli inaczej biomikroskop. Za pomocą tego sprzętu można obejrzeć całe oko, jego przednią część od rogówki do soczewki.

Nowatorska okulistyka

Nowatorskie rozwiązania w okulistyce obserwuje się nie tylko, jeśli chodzi o profilaktykę, ale też leczenie różnych schorzeń. Bardzo skutecznym nowoczesnym badaniem jest angiografia, którą wykorzystuje się w przypadku podejrzenia chorób siatkówki, często przebiegających ze zmianami w jej naczyniach. Polega ono na wypełnieniu naczyń krwionośnych specjalnym kontrastowym środkiem za pomocą zastrzyku dożylnego. Dzięki niemu wyraźnie widać unaczynienia dna oka oraz całą sieć naczyń krwionośnych. Jeszcze innym nowatorskim i skutecznym rozwiązaniem są iniekcje do ciała szklistego, wykorzystywane w wielu schorzeniach, na przykład zwyrodnienia siatkówki, retinopatii czy makulopatii. Powodują one zahamowanie szybko postępującego pogorszenia widzenia, dzięki czemu pacjentom nie grozi ślepota. Wykonywane są co miesiąc przez okres czasu ustalany przez lekarza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here