Dezynfekcja powierzchni – niezbędna nie tylko z powodu koronawirusa

0
881

Dezynfekcja powierzchni to pojęcie, które odnosi się do usuwania z powierzchni przedmiotów wszelkiego rodzaju drobnoustrojów: bakterii, grzybów, wirusów, riketsji, a także ich przetrwalników. Jest niezbędna w wielu miejscach, gdyż pozwala na ochronę przebywających tam osób przed chorobami, które mogłyby zostać wywołane przez te mikroorganizmy.

Ryzyko narażenia we wszystkich miejscach publicznych

Praktycznie wszystkie miejsca publiczne powinny być od czasu do czasu poddane dezynfekcji. Przebywający w nich ludzie często nie zdają sobie sprawy z tego, ile drobnoustrojów mogą roznosić, gdyż sami zazwyczaj od nich nie chorują. Nie oznacza to jednak, że nie mogą zarazić innych.

Drobnoustroje mogą bowiem roznosić się dosłownie na wszystkim: na dłoniach, którymi dotykamy klamek, drzwi czy poręczy, na butach, a także mogą zostać rozsiane podczas kichania czy kaszlu. Z tego względu mogą osiadać praktycznie na wszystkich powierzchniach, z których następnie trafiają do kolejnych nosicieli lub ofiar.

Dezynfekcja przeciwko chorobom

Wiedząc o tym, warto zadbać, aby każda powierzchnia w miejscu publicznym została zdezynfekowana. Specjalistyczne środki chemiczne, które mają właściwości bakterio-, wiruso- i grzybobójcze są często dedykowane do zmywania dużych powierzchni. Odznaczają się odpowiednią wydajnością i skutecznością, dzięki czemu łatwo usuwają wszystkie mikroorganizmy. Ich różnorodne typy, dedykowane do konkretnych rodzajów powierzchni i zastosowań, oferuje hurtownia DDD.

W miejscach publicznych, w których przebywa wiele osób, dezynfekcja powinna odbywać się każdego dnia, dzięki czemu skutecznie zmniejszy się ryzyko przenoszenia chorób. Do takich miejsc należą przede wszystkim szpitale i przychodnie, gabinety dentystyczne i miejsca całodniowej opieki nad dziećmi lub osobami starszymi. Niemniej narażone mogą być instytucje czy środki komunikacji miejskiej, a także sklepy, w których każdego dnia przewijają się tysiące osób.

Nowoczesne pomocne rozwiązania do dezynfekcji

Pandemia koronawirusa spowodowała, że zaczęliśmy przywiązywać większą wagę do dezynfekcji, a jednocześnie nastąpił ogromny postęp w tym obszarze. Dlatego też oprócz chemicznych środków myjących można zastosować wiele urządzeń dezynfekujących.

Wśród nich na uwagę zasługują sobie między innymi lampy UV-C, które mogą służyć sterylizacji powietrza w specjalnie zaprojektowanych komorach przepływowych. Lampy te umieszczane są także w specjalnych tunelach, które pozwalają na zabicie chorobotwórczych drobnoustrojów między innymi na wózkach sklepowych. Te, jak i inne, innowacyjne rozwiązania sprawiają, że dezynfekcja jest dziś prosta, szybka i skuteczna – a co więcej, obejmuje nie tylko koronawirusa, ale również pozostałe, szkodliwe mikroorganizmy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here