Jakie ciśnienie w oponach rowerowych

Gdy nadchodzi lato, każdy kto lubi wszelkiego rodzaju rekreacje, a tym bardziej typowo sportowe, marzy o tym, żeby jak najszybciej zacząć trenować. Tak właśnie marzą sobie wyczynowi rowerzyści, dla których to właśnie trening jest bardzo ważnym elementem w działaniu.

Już na początku Marca, zapaleni rowerzyści biorą się do przygotowania jednośladu do jazdy. W takiej sytuacji, należy zwrócić uwagę na wiele bardzo istotnych elementów, które podczas jazdy mają duży wpływ między innymi na stabilność, a także na wiele innych ważnych czynników. Jednym z bardzo ważnych rzeczy, na które koniecznie należy uważać to zapewnienie odpowiedniego ciśnienia w oponach rowerowych.

Jakie ciśnienie w oponach rowerowych?

W teorii zakres ciśnienia w oponach nie jest bardzo duży, w praktyce natomiast ma bardzo znaczący wpływ. Musimy przede wszystkim rozważyć ważną kwestię, jaką jest ukształtowanie terenu po którym będziemy się poruszali naszym jednośladem. Jeżeli będziemy poruszali się przykładowo po terenie górskim, gdzie na swojej drodze będziemy mogli napotkać wszelkiego rodzaju przeszkody takie jak: Korzenie, kamienie oraz wiele innych uskoków, a przy tym nie chcemy zniszczyć obręczy, ani też opony, wartość ciśnienia w nich powinna być większa, niż poruszalibyśmy się rowerem w terenie nizinnym.

ciśnienie w oponach rowerowych

Z kolei z drugiej strony, jeśli byśmy przesadzili, spowoduje to niestabilną jazdę – czyli jednym słowem będziemy skakali po nierównościach, zamiast płynnie je pokonywać, w zakrętach natomiast nie będziemy mieli odpowiedniej przyczepności, co może się skończyć narażeniem na szwank naszego zdrowia, gdyż może dzięki takiemu niedopatrzeniu dojść do bardzo poważnego wypadku. Dlatego też tak bardzo trzeba zwracać uwagę na tego typu rzeczy. Są odpowiednie zalecenia, dotyczące parametrów ciśnienia w oponach rowerowych. Należy także pamiętać, że zależne jest to też od wagi samego rowerzysty.

Oto niektóre przykłady, zalecane przez firmę Michelin: Waga samego rowerzysty: Do pięćdziesiąt kilogramów, sześćdziesiąt kilogramów, siedemdziesiąt kilogramów, osiemdziesiąt kilogramów, dziewięćdziesiąt kilogramów oraz sto kilogramów. Wartości Bar: 1,7, 1,8, 2,1, 2,4, 2,7 oraz 3. Jest także wprowadzone jeszcze jedno rozwiązanie. W roku 2014 niemiecki producent opon firma Schwalbe, wprowadziła do swojej oferty oponę Procore, która rozwiązała problem dostosowania ciśnienia oraz wagi. Polega to na tym, że wewnątrz typowej klasycznej opony, którą pompujemy bardzo niskim ciśnieniem, znajduje się druga, która z kolei napompowana jest pod bardzo wysokim ciśnieniem.

Dzięki takiemu rozwiązaniu problemu, możemy korzystać z zalet opony z małą ilością powietrza, natomiast bezpieczeństwo zapewniane jest przez wewnętrzną niebieską wkładkę. To tylko kilka przykładów, jakie zostały omówione w tym materiale. Jak widzimy, wszelkie parametry dotyczące odpowiedniego uzupełnienia ciśnienia w oponach naszego pojazdu, muszą być zapewnione, jeżeli chcemy bezpiecznie dotrzeć do wyznaczonego celu. Podsumowując. Należy przed wyruszeniem w jakąkolwiek drogę, dokładnie zaplanować szczegóły naszej wycieczki. Trzeba bezwzględnie określić, po jakich terenach będziemy się poruszali, wówczas należy dobrać odpowiednie opony oraz zapewnić wszelkie parametry powietrza.

rower

Bezpieczeństwo, to nie tylko kwestia samego ciśnienia w oponach. Nie zapominajmy także o ochraniaczach, które w razie upadku są w stanie zniwelować jego skutki. Zabierajmy także ze sobą elementy odblaskowe, ponieważ jesteśmy widoczni na drodze, a co za tym idzie również uchronimy się od następstw wypadku. Wycieczki rowerowe, to najwspanialszy sposób na rozładowanie różnego rodzaju napięć. Zapewniamy przede wszystkim ćwiczenia mięśni nóg, co jest bardzo istotne w funkcjonowaniu naszego organizmu.

Jeśli jeszcze na dodatek podróżujemy sobie przepięknymi szlakami, których na szczęście w naszym kraju nie brakuje, to mamy bez wątpienia pełny relaks. O bezpieczeństwie jednak zapominać nie można. Cieszmy się więc naszymi wyprawami, a gdy już się nimi nasycimy, ostrożnie wracajmy i podejmujmy codzienne obowiązki, wspominając miłe chwile spędzone na udanej wycieczce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here