Okres płodowy w rozwoju człowieka rozpoczyna się wraz z końcem 11. tygodnia ciąży i trwa do porodu. Zalążki wszystkich organów wewnętrznych są już wykształcone i kontynuowany jest proces ich intensywnego wzrastania. Przeczytaj więcej o tym, jak krok po kroku przebiega rozwój płodowy dziecka.
Początek okresu płodowego – jak rozwija się dziecko?
W momencie wyjścia z okresu embrionalnego i wejścia tym samym w okres płodowy dziecko ma już długość około 4 cm, Wyodrębnione są już jego kończyny, a na dłoniach i stopach zauważymy paluszki (na których zaczynają rozwijać się unikalne dla każdego człowieka linie papilarne). Podczas badania USG przebiegającego na początku tego okresu zobaczymy intensywne ruchu płodu, wraz z poruszaniem główki we wszystkie strony. Niektórzy lekarze już w 11 tygodniu potrafią określić z dużą dozą prawdopodobieństwa, jaka będzie płeć dziecka.
Rozwój płodu w 3-4 miesiącu ciąży
W kolejnym, 12 tygodniu, dziecko uruchamia własny układ moczowy, co skutkuje wydalaniem przez niego moczu do łożyska. Zaczyna ziewać i ssać kciuk. Jego wzrost zwiększa się do ok. 6.5 cm. W następnych tygodniach (między 13 a 16) dziecko rośnie już do poziomu 12 cm, a jego waga osiąga już 100 gramów. Oznacza to, że w czwartym miesiącu ciąży znacząco zwiększa się ilość płynu owodniowego, a przyszła mama może zacząć liczyć się z tym, że jej ciąża zaczyna być widoczna. Wtedy też wyodrębniają się u dziecka strony głosowe i powstają zalążki pierwszych zębów. Trzustka maluszka rozpoczyna samodzielne funkcjonowanie, a na skórze wytwarza się ochronne lanugo, czyli meszek, zapobiegający wychłodzeniu, otarciom. Na badaniach USG lekarze zaczynają wówczas widzieć oczy i uszy dziecka.
Co dzieje się w 5. miesiącu ciąży?
Piaty miesiąc ciąży to okres intensywnego rozwoju mózgu. Z każdym dniem powstają nowe komórki neuronowe, dzięki którym dziecko nabiera nowych zdolności, tj. jak odczuwanie smaku, zapachu, odczuwanie dotyku i rozpoznawanie dźwięku. Najczęstszym bodźcem głosowym, z którym od tej pory będzie obcowało dziecko jest głos mamy. Badania wykazują, że rodząc się, maluszek doskonale rozpoznaje brzmienie głosu swojej rodzicielki. Na piątym miesiąc ciąży przypadają także pierwsze bardziej gwałtowne ruchy płodu (wcześniej odczuwane przez mamę jedynie jako bulgotanie w brzuchu).
Rozwój dziecka w 6. miesiącu ciąży
Dalej, szóstym miesiącu ciąży, dziecko mierzy już 30 cm, w jego skurzę pojawiają się pierwsze gruczoły potowe, specjalizują się płuca, a sam malec zaczyna dostrzegać różnice między nocą a dniem. W siódmym miesiącu natomiast, zaczynają się kształtować te ośrodki w mózgu, które odpowiadają za pamięć. Dziecko ma już ok. 40 cm długości, waży ok 1200 g i od tego momentu, w razie przedwczesnego porodu, będzie mogło przeżyć poza łonem matki.
Ostatni etap ciąży
W ostatnich etapach ciąży, intensywność ruchów dziecka stopniowo maleje (ma ono coraz mniej miejsca w macicy), za to zwiększa się jego zdolność do odbierania bodźców z otoczenia. W czasie dnia, dziecko ma otwarte oczy, w trakcie snu natomiast zamknięte. Żwawo reaguje na hałas, stres matki oraz na inne bodźce, takie jak np. chłód. Dziecko intensywnie rośnie, a jego skóra, z przezroczystej, staje się coraz bardziej różowa. Ostatnie miesiące ciąży przypadają na intensywny rozwój płodowy. Po 36 tygodniu ciąży maluszek powinien być już odwrócony główką w dół w celu przygotowania się do przejścia przez kanał rodny. Tuż przed porodem jego uśredniona waga osiąga 3500 gramów, a długość 52 cm.
*Więcej informacji na temat rozwoju płodowego dziecka znajdziecie na stronie Mamadha.pl.