Jednym z popularniejszych tłuszczów szeroko wykorzystywanych w kosmetyce, którego popularność z każdym rokiem rośnie, jest masło shea. Związane jest to z jego wyjątkowymi właściwościami, dlatego też coraz częściej jest ono głównym elementem/składnikiem wielu różnych preparatów. Wspomniany produkt pozyskiwany jest z egzotycznego drzewa rosnącego w środkowej Afryce i ma pozytywne działanie zarówno na skórę, jak i włosy.
Masło shea, które powstaje z owocu/nasienia o czerwonobrunatnej barwie, pochodzącego z jednego z egzotycznych drzew w środkowej Afryce, w szybkim czasie zyskało na dużym zainteresowaniu. Ze względu na swoje właściwości od lat bardzo chętnie wykorzystywane jest w przemyśle kosmetycznym, tym bardziej że daje szerokie możliwości pod względem jego zastosowania. Możliwe jest to dzięki wykorzystaniu do jego przetworzenia różnych procesów fizycznych i chemicznych.
Początkowo masło shea było stosowane jedynie jako substytut masła kakaowego. Z czasem w momencie, w którym na rynku zaczęła wzrastać jego popularność, a zarazem i uznanie wśród konsumentów, przestało ono być jedynie zamiennikiem. Coraz częściej i chętniej zaczęto je wykorzystywać jako jeden z głównych elementów wielu preparatów kosmetycznych, które obecnie dostępne są na rynku.
Z czego składa się masło shea?
W głównej mierze masło shea składa się z triacyloglicerydów oraz innych, zamydlających składników. W przypadku wspomnianych triacyloglicerydów mowa w głównej mierze nie tylko o cząsteczkach glicerolu, ale także i o trzech cząsteczkach kwasów tłuszczowych tj. kwasie stearynowym, oleinowym oraz wielonasyconym kwasie tłuszczowym w postaci kwasu linolowego i linolenowego.
Dwa ostatnie związki, na co z pewnością należy zwrócić uwagę, przyczyniają się do wzmocnienia bariery naskórkowej, dzięki czemu obniżają stopień utraconej przez nią wody. Dodatkowo posiadają one pozytywny wpływ nie tylko na nawilżenie skóry, ale także wykazują działanie pobudzające procesy regeneracyjne w przypadku uszkodzonej bariery lipidowej. Ponadto przyczyniają się do niwelowania stanu zapalnego skóry.
Główne właściwości masła shea
W zależności od tego, z jakiego kraju pochodzi surowiec wykorzystywany do stworzenia masła shea, może ono posiadać nieco inne właściwości. Wspomniana kwestia ściśle wiąże się ze zmianą obecności poszczególnych kwasów tłuszczowych w uzyskanym produkcie. Jednak jedną z charakterystycznych właściwości, jakie posiada prezentowany produkt, to jego zdolność do pochłaniania promieni UV. Związane jest to z występowaniem alkoholi tripertenowych. Stąd też przez niektórych określane jest mianem naturalnej ochrony przeciwsłonecznej.
Dodatkowo masło shea jest w stanie zapewnić odpowiednie nawilżenie oraz odżywienie naszej skóry, tworząc na jej powierzchni filtr zapobiegający odwodnieniu.
Doskonałym przykładem produktu kosmetycznego, w którym zostało wykorzystane masło shea oraz olej z wiesiołka, dzięki czemu zapobiega przed nadmiernym wysychaniem ust, jest pomadka ochronna Oeparol Everyday.