Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy noszenie soczewek kontaktowych może utrudnić noszenie makijażu i zmywanie go. Kosmetyki, takie jak podkład, korektor pod oczy czy cienie i maskara należy nakładać według pewnych zasad, jednak nie ma żadnych przeszkód do noszenia makijażu podczas użytkowania soczewek. Jak to zrobić dobrze?
Czy można malować oczy podczas noszenia soczewek?
Oczywiście, noszenie soczewek kontaktowych nie wyklucza noszenia makijażu, w tym także produktów, które są bardzo blisko miejsca przylegania soczewki, czyli np. eyelinera czy kredki stosowanej na linii wodnej. Nie ma też żadnych przeciwwskazań w kwestii malowania czy przedłużania rzęs.
Oczywiście przed zabiegami kosmetycznymi, takimi jak laminowanie, przedłużanie czy doklejanie rzęs, a także ich farbowanie henną, należy zdjąć soczewki albo zamiast nich ubrać tego dnia okulary.
Co najpierw: soczewki czy makijaż?
Nie trzeba rezygnować z makijażu, jeśli nosi się soczewki, ale trzeba przestrzegać pewnych reguł. W tym przypadku zasada jest prosta: najpierw należy założyć soczewki, a następnie wykonać makijaż. Po pierwsze będzie to znacznie bezpieczniejsze, a po drugie — podczas malowania się mamy dobre widzenie.
W przypadku demakijażu należy zdjąć soczewki przed sięgnięciem po płyn micelarny, olejek czy masło do rozpuszczania makijażu. Dzięki temu nawet jeśli produkty wpłyną do oczu i wywołają pieczenie albo łzawienie, nie uszkodzą soczewek.
Ważne jest, aby wykonać całą pielęgnację, poranną i wieczorną, bez soczewek. Produkty, takie jak kremy, sera, olejki czy lotiony także mogą wpaść do oczu na etapie nakładania i je podrażnić. Wówczas i tak konieczne będzie szybkie zdjęcie soczewki. Znacznie bezpieczniej jest więc nakładać pielęgnację bez soczewek.
Soczewki kontaktowe a makijaż
Jak prawidłowo wykonać makijaż, jeśli nosi się soczewki? Wystarczy trzymać się pewnych zasad. Przede wszystkim — podczas nakładania podkładu, korektora czy bazy innych produktów bardzo blisko oczu, należy uważać, aby nic nie dostało się do środka. Podkład warto rozprowadzić gąbką, palcami lub pędzlem przy zamkniętych oczach. Dzięki temu nie będą one podrażnione.
Tej samej zasady warto trzymać się w przypadku pudru — podczas nakładania go blisko oczu, warto je zamknąć, aby pyłki nie dostały się do środka.
Warto także sięgać po produkty wodoodporne, szczególnie kredki do oczu czy tusze do rzęs. Dzięki temu, kiedy dojdzie do łzawienia oczu (na skutek wiatru, uczulenia albo wzruszenia), produkt, który wpłynie do oczu, nie podrażni ich i nie będzie konieczne zdejmowanie soczewek.
Oczywistym jest także, aby zamykać oczy podczas nakładania produktów, takich jak lakiery do włosów, suche szampony, a także wszelkie mgiełki.
W przypadku demakijażu warto sięgać po produkty lekkie. Kosmetyki na bazie olejów lub z dużą ilością emolientów w składzie mogą wpłynąć do oczu i bardzo mocno je podrażnić. Podobnie w przypadku kosmetyków stosowanych na noc — źle dobrane produkty mogą sprawić, że pieczenie oczu utrzyma się do rana, co uniemożliwi komfortowe założenie soczewki.