młod akobieta

Antykoncepcja hormonalna jest jedną z najczęściej wybieranych i zarazem najskuteczniejszych metod zabezpieczających przed niechcianą ciążą. Działa dużo lepiej od zwykłych prezerwatyw, które w trakcie stosunku mogą pęknąć lub się przerwać, a także wywołuje mniej skutków ubocznych od implantów antykoncepcyjnych. Czasami jednak i ona bywa szkodliwa.

Źle dobrane tabletki antykoncepcyjne mogą wywołać szereg nieprzyjemnych objawów, czyli m.in. spadek nastroju, nerwowość, problemy skórne, brak energii, a nawet depresję. Jakie tabletki antykoncepcyjne warto zatem wybrać? Nie należy samodzielnie podejmować tej decyzji, ponieważ musi być ona skutkiem dokładnej analizy wyników badań i stanu zdrowia pacjentki. Tym zadaniem zajmie się natomiast lekarz. To ginekolog staje się odpowiedzialny za to, by wybrać dla kobiety właściwą dla niej formę zabezpieczenia przed ciążą.

W celu wybrania odpowiednich tabletek antykoncepcyjnych należy zatem zapisać się na wizytę ginekologiczną. Jej pierwszą częścią będzie dokładny wywiad lekarski. W jego trakcie pacjentka odpowie lekarzowi na kilka bardzo ważnych pytań, które mogą dotyczyć jej życia seksualnego, ogólnego stanu zdrowia, przyjmowanych lekarstw, chorób występujących w rodzinie czy dotychczasowo stosowanych środków antykoncepcyjnych. Na wszystkie te pytania trzeba odpowiadać zgodnie z prawdą.

Przez lekarzem nie można niczego ukryć, gdyż grozi to wyborem złych tabletek antykoncepcyjnych. Warto też przedstawić ginekologowi własne oczekiwania względem antykoncepcji, by później nie pojawiły się już żadne nieścisłości. Każdy hormon, który zostaje wprowadzony sztucznie do organizmu, zmienia jego stan i funkcjonowanie. Nie należy więc ryzykować swoim zdrowiem tylko dlatego, że wolałoby się ukryć pewne fakty przed lekarzem.

kobieta

Jakie tabletki antykoncepcyjne wybrać?

O ich rodzaju zadecyduje stan zdrowia pacjentki. Karmiącym mamom bardzo często poleca się m.in. minipigułki, czyli preparaty zawierające wyłącznie jeden hormon, najczęściej progesteron. To one będą też dobrym wyborem dla pacjentem uzależnionych od nikotyny oraz tych, które narzekają na problemy związane z nieprawidłową krzepliwością krwi. Minipigułki przeważnie nie zatrzymują całkowicie produkcji komórek jajowych.

Jajeczkowanie wciąż występuje, ale zahamowaniu ulega produkcja śluzu, który zmienia też swoją konsystencję i staje się na tyle rzadki, że nie jest w stanie przeprowadzić plemników aż do jajowodów. Minipigułki należy zażywać codziennie. Bardzo ważne jest więc to, by przyjmować je systematycznie i nie pomijać żadnych dawek. Nawet pominięcie jednej tabletki może osłabić skuteczność tabletek i zwiększyć szansę na zapłodnienie.

Wciąż najpopularniejsze są jednak klasyczne tabletki antykoncepcyjne, które w swoim składzie mogą zawierać kilka hormonów i parę dodatkowych substancji. Polecane są zdrowym pacjentkom. Mogą je stosować te kobiety, które nie są uzależnione od nikotyny, wykazują się prawidłową wagą ciała i nie karmią piersią. Warto też wspomnieć, że klasyczne tabletki antykoncepcyjne nie tylko chronią przed niechcianą ciążą, ale potrafią zdziałać dużo więcej.

jakie tabletki antykoncepcyjne

Nieraz wpływają pozytywnie na stan skóry. Potrafią zminimalizować trądzik lub nawet całkowicie go wyleczyć, a także zahamować nadmierny wzrost włosków na różnych częściach ciała. Ten rodzaj antykoncepcji nieraz stosuje się też u tych pacjentek, które wciąż nie współżyją, ale zmagają się z bolesnymi i obfitymi miesiączkami. Dodatkowa ilość kobiecych hormonów sprawia, że okres trwa krócej i wywołuje mniej przykrych dolegliwości.

W przypadku zastosowania tradycyjnych tabletek antykoncepcyjnych trzeba jednak przygotować się na to, że organizm będzie musiał się do nich przyzwyczaić. A zwykle trochę to trwa. Ten okres przygotowawczy może wynieść nawet kilka miesięcy, w trakcie których kobiecie będą dokuczać różne działania niepożądane. Do tych występujących najczęściej zalicza się m.in. nadmierny przyrost masy ciała, bóle głowy, kiepskie samopoczucie, niski popęd płciowy oraz bolesność piersi. Trzeba to po prostu przetrwać. Objawy z czasem całkowicie znikną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here