Płód rozwija się znacznie szybciej niż ci się to wydaje. Na pewno ciekawi cię to, jakie zmiany zachodzą po kolei w organizmie maluszka i chciałabyś wiedzieć, jak wygląda jego ciałko w poszczególnych tygodniach ciąży.
Na szczęście te informacje nie są tajne. Lekarze i naukowcy od dawien dawna zajmują się badaniami nad rozwojem płodu, dlatego dziś sama możesz szybko się dowiedzieć, jak on tak naprawdę wygląda i przebiega. Zaraz odkryjesz zatem, w jaki sposób rozwija się i rośnie dziecko w twoim brzuszku. Ogólnie rzecz biorąc rozwój płodu trwa dokładnie tyle ile ciąża, czyli średnio dziewięć miesięcy, co daje nam aż czterdzieści tygodni.
Z tygodnia na tydzień organizm maluszka drastycznie się zmienia. Różnice widoczne są gołym okiem na badaniu USG, a czasem bywają też odczuwalne – gdy np. dojdzie do rozwinięcia się nóżek, na pewno szybko poczujesz, jak dziecko zacznie kopać w twój brzuch. Zachodzące w tym czasie procesy są naprawdę niesamowite. Maleńka i ledwo dostrzegalna komórka jajowa w bardzo szybki tempie przekształca się w płód, a potem w normalnego człowieka.
Rozwój rozpoczyna się już w momencie zapłodnienia i trwa aż do samego porodu, który następuje przeważnie po dziewięciu miesiącach. Oczywiście od tej zasady występują pewne odstępstwa, ale za normę uznaje się urodzenie dziecka między trzydziestym ósmym a czterdziestym drugim tygodniem ciąży. Nie martw się zatem, jeżeli twój poród z jakiegoś powodu zaczął się trochę opóźniać.
Zacznijmy jednak od samego początku. Choć może ci się wydawać, że rozwój płodu następuje już w pierwszym tygodniu ciąży, lekarze przyjmują, że w pierwszych trzech tygodniach ciąży dochodzi wyłącznie do faktycznego zapłodnienia. Kobiecy organizm przygotowuje się do tego procesu. Miesiączka zostaje zatrzymana, powoli zaczynasz też odczuwać różne nietypowe objawy, aż koniec końców wykonujesz sobie test ciążowy i okazuje się, że rzeczywiście już niedługo twoja rodzina się powiększy. Tak naprawdę dopiero gdzieś w drugim miesiącu ciąży płód zaczyna na poważnie się rozwijać. Dochodzi wtedy do powstania nerek, wątroby i innych ważnych narządów, w tym także i mózgu oraz serca. Zaczynają również rozwijać się pierwsze mięśnie i tkanki. Już wkrótce twojego dziecko nauczy się, jak z nich korzystać.
Szósty tydzień ciąży może zadecydować o zdrowiu dziecka. To właśnie na tym etapie ciąży musi bowiem dojść do zamknięcia cewy nerwowej płodu. Jeżeli z jakiegoś powodu pozostałaby ona otwarta, groziłoby to poważnym zaburzeniem ogólnego rozwoju płodu oraz powstaniem licznych wad, które zaszkodziłyby całemu zdrowiu dziecka. W szóstym tygodniu dochodzi też do wzmożonej pracy serca. Narząd nareszcie zaczyna wykonywać pierwsze skurcze i tym sposobem jest w stanie pompować krew do naczyń krwionośnych, które też pomału zaczynają się wykształcać. Zaraz potem następuje jeden z najważniejszych etapów dla każdej mamy. W siódmym tygodniu w główce wykształcają się bowiem oczka, uszy, usta i język, a także pierwsze elementy ząbków. Twoje dziecko wciąż wyglądem przypomina malutką kijankę, ale coraz poważniej przygotowuje się do przyjścia na świat.
Rozwój płodu zaczyna przyspieszać w dziesiątym tygodniu ciąży. W ciele twojego dziecka w końcu wykształcają się stawy, dzięki którym może on powoli uczyć się poruszać swoimi kończynami – zaczyna więc uginać nóżki i zginać rączki. Cały pierwszy trymestr kończy się rozwinięciem pierwszego wstępnego owłosienia. W całości zostanie ono zastąpione owłosieniem stałym, jednakże samo w sobie też spełnia bardzo ważne funkcje, ponieważ umożliwia termoregulację, czyli pozwala na utrzymywanie optymalnej temperatury ciała. Maluszek w dwunastym tygodniu może już też ssać swój kciuk i staje się coraz bardziej ruchliwy oraz ciekawski. Pod koniec pierwszego trymestru zaczynasz intensywnie odczuwać jego obecność. Zdecydowanie są to jedne z przyjemniejszych momentów w życiu każdej mamy.
Jeżeli ciekawi cię, jak wygląda rozwój płodu także w kolejnych trymestrach, poszukaj informacji na te temat w Internecie albo spytaj o to swojego lekarza.