tygodnie ciąży a miesiące

Kobieta, która zaszła w ciążę codziennie słyszy pytania od znajomych, w którym jest miesiącu. Oczywiście dla ludzi, którzy nigdy nie mieli dziecka jest to proste pytanie, ale to są tylko pozory. Dzieje się tak, ponieważ ciąża liczona jest zazwyczaj tygodniowo. Taki sposób sugerują lekarze oraz młode mamy.

Pierwszy dzień miesiączki, która była ostatnia rozpoczyna odliczanie pierwszego tygodnia ciąży. Mówi o tym reguła Naegelego, która jest wykorzystywana przez lekarzy na całym świecie. Cesarskie cięcie używane jest wobec dzieci, które chcą wyjść na świat już po 266 dniu.

Wcześniaki najczęściej występują u kobiet, które urodziły naturalnie. Tak samo dzieje się w przypadku dziecki, które kobieta urodzi po terminie. Szczególnie przydatna jest wiedza o trymestrach, które poza tygodniami oraz miesiącami pełnią kluczową rolę w życiu płodowym dziecka. Trymestry są trzy i często używa się ich w nomenklaturze medycznej. Należy pamiętać, że podczas przeliczania tygodni na miesiące powinno się brać pod uwagę tylko pełne miesiące. Dlatego też 31 tydzień ciąży to nie jest 8 miesiąc, ale 7 miesiąc i 2 tydzień ciąży. Niestety nie każdy zdaje sobie sprawę, że tygodnie ciąży a miesiące liczy się w dość skomplikowany sposób.

kalendarz

Podobna zasada stosowana jest do liczenia lat. 24 lata uzyskujemy po skończeniu ich, a nie na początku lub w trakcie. Warto pamiętać, żeby utrzymywać odpowiednią dietę będąc w ciąży oraz unikać alkoholu i papierosów. Mogą one negatywnie wpłynąć na płód i sprawić, że nasze dziecko nie będzie się prawidłowo rozwijać. Niestety wiele matek o tym zapomina i możemy zobaczyć jak spacerują z brzuchem i rozpalonym papierosem. Owulacja zazwyczaj rozpoczyna się w połowie cyklu. Plemnik oraz komórka jajowa mają wtedy największe szanse na połączenie. Jeżeli uda nam się zapłodnić to możemy się przygotowywać na dziewięć miesięcy ekscytującej podróży.

Jest to dla wielu kobiet wyzwanie, ale także niesamowita przygoda pełna wrażeń. Komórka jajowa będzie dzielona przez następne dni. Na początku będzie rozmnażać się wolno, ale potem tempo rozdzielania będzie wynosiło nawet sto tysięcy razy na minutę. Jest to bardzo duża prędkość. W następnym tygodniu organizm kobiety zaczyna produkować większe ilości estrogenu oraz progesteronu, czyli dwóch ważnych hormonów kobiecych. Łożysko jest tworzone z niektórych komórek, które przylegają do ścian macicy. Płód wykształca się z pozostałych komórek. To właśnie jest moment, kiedy płód zaczyna przypominać dziecko.

Niektórzy dopuszczają aborcję do tego momentu, ale jak widać jest to bezpośredni zamach na życie ludzkie. Oczywiście należy także pamiętać, że usunięcie ciąży niezależnie od miesiąca powoduje ból płodu, który już czuje. W piątym tygodniu tlen zaczyna być dostarczany do dziecka przy pomocy pępowiny oraz łożyska. Poza tym pojawiło się już serce. Dodatkowo zaczął wytwarzać się kręgosłup, który jeszcze w początkowej fazie przypomina smugę. W tym czasie kobieta jeszcze nie jest w stanie poczuć ruchów dziecka.

tygodnie ciąży

W 6 tygodniu dziecko zaczyna mierzyć mniej więcej 4-5 mm. Wynosi to tyle co ziarenko soczewicy i jeszcze nie przypomina człowieka. Warto też zauważyć, że w tym czasie zaczynają pojawiać się gałki oczne. Wytwarza się także rogówka oraz soczewka oka. Serce zaczyna powoli bić i możemy powoli obserwować powstawanie mózgu. Kobiety powinny pamiętać, żeby w pierwszym trymestrze spożywały spore ilości kwasu foliowego. Oczywiście nie jakieś ogromne dawki, ale takie, które stanowią właściwą suplementację. Pod koniec siódmego tygodnia rozmiar naszego dziecka zaczyna się drastycznie zwiększać.

Główka zajmuje bardzo dużo miejsca w porównaniu do całego ciała, a swoje początki zaczynają mieć także nozdrza i nosek. Mózg podzielił się na dwie pólkule. Co minutę pojawia się tam nawet do stu komórek nerwowych. W tym czasie możemy poczuć powoli ruchy dziecka w brzuchu. Jest to niesamowity moment w życiu każdej kobiety, które oczekuje przyjścia swojego dziecka na świat. W tym czasie powinniśmy szczególnie zadbać o odpoczynek.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJakie białko na masę
Następny artykułRozwój płodu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here